- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Zerwanie wędzidełka napletka
Zerwanie wędzidełka
Wędzidełko - łac. Frenulum preputi jest delikatnym, trójkątnym fałdem skórnym łączącym napletek z żołędzią prącia. Pomimo niewielkich rozmiarów wędzidełko może być przyczyną intensywnego krwawienia w przypadku jego zerwania. Źródłem krwawienia jest najczęściej drobna tętnica zaopatrująca skórę w okolicy wędzidełka - tętnica wędzidełkowa.
Zerwanie wędzidełka jest najczęstszym urazem prącia w czasie stosunków seksualnych lub masturbacji. Pomimo, że wędzidełko jest delikatną strukturą krwawienie w momencie przerwania wędzidełka wielokrotnie jest powodem strachu pacjenta i powodej wizyty u urologa.
Co robić w przypadku zerwania wędzidełka
Zerwanie wędzidełka może być przyczyną intensywnego krwiawienia, które powinno być zatamowane opatrunkiem uciskowym. Ucisk w okolicy uszkodzonego wędzidełka powoduje ustąpienia krwawienia w ciągu kilku minut. W przypadku przedłużającego się krwawienia, które nie ustępuje po uciśnięciu miejsca urazu wskazana jest konsultacja lekarska. Chirurgiczne zaopatrzenie krwawienia polega na podkłuciu krwawiącego miejsca.
Rana w miejscu urazu powinna być utrzymywana w czystości. Zaleca się codzienne stosowanie ciepłej wody z mydłem do toalety rany. Dodatkowo można stosować płyny odkażające do stosowania na śluzówki - np. Octenisept.
Jeśli po wygojeniu zerwanego wędzidełka jest ono zbyt krótkie lub blizna powoduje dyskomfort w czasie współżycia możliwe jest leczenie zabiegowe, które polega na chirurgicznej korekcie wędzidełka. Zabieg polega na odpowiednim nacięciu wędzidełka i zeszyciu w sposób powodujący jego wydłużenie. Czasami nadmiar bliznowatej tkanki jest wycinany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym.
Zabieg korekty krótkiego wędzidełka
Plastyka krótkiego wędzidełka jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Nawrotowe pęknięcia wędzidełka powodują jego bliznowacenie co nasila dyskomfort w czasie stosunków seksualnych. Zabieg frenuloplastyki wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym. Pacjent układany jest na plecach. Pole operacyjne obmywane jest płynem dezynfekującycm i okładane jałowymi serwetami. Urolog cienką igłą ostrzykuje wędzidełko Lignocainą, która ma działanie znieczulające. Po poprzecznym nacięciu wędzidełka lekarz zakłada szwy w taki sposób aby skorygować niedobór skóry w miejscu zbyt krótkiego wędzidełka. Gojenie rany po zabiegu trwa kilka tygodni. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Plastyka krótkiego wędzidełka.
Ureterocele - torbiel ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne laserem.
Cewnikowanie kobiety - założenie cewnika Foley'a do pęcherza moczowego - film instruktarzowy.