- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Cystografia
Cystografia
Cystografia - badanie radiologiczne polegające na wypełnieniu pęcherza środkiem kontrastującym i wykonaniu zdjęcia RTG. Pacjent układany jest na stole rentgenowskim na plecach. Następnie zakładany jest cewnik do pęcherza moczowego, przez który podawany jest rozcieńczony środek kontrastujący np. Uropolina. Standardowo podaje się około 250 - 300 ml kontrastu. Po wypełnieniu pęcherza wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie, które pozwala na ocenę pęcherza moczowego.
W jakim celu wykonywana jest cystografia
Cystografia jest podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce urazów pęcherza moczowego. Badanie pozwala na uwidocznienie miejsca i wielkości urazu. Cystografia w przypadku urazów pęcherza moczowego często wykonywana jest podczas badania tomograficznego jamy brzusznej (CT urazowe). Obraz pęcherza w czasie cystografii pozwala w większości przypadków na rozpoznanie pęknięcia pęcherza do jamy otrzewnowej lub pozaotrzewnowo co ma istotne znaczenie w podjęciu decyzji terapeutycznej.
Kolejnym wskazaniem do wykonania cystografii może być przetoka pęcherzowo - jelitowa. Przetoka czyli nieprawidłowy kanał łączący pęcherz moczowy z jelitem jest jednym z powikłań operacji onkologicznych. Cystografia w przypadku przetoki pozwala na uwidocznienie miejsca kanału przetoki.
Cystografia wykonywana jest też w przypadku diagnostyki uchyłków pęcherza moczowego lub też zmniejszenia jego pojemności.
U dzieci najczęściej wykonywana jest cystografia mikcyjna, która różni się od zwykłej cystografii tym, że po wypełnieniu pęcherza środkiem kontrastującym pacjent w sposób fizjologiczny oddaje mocz. Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce refluksu pęcherzowo - moczowodowego.
Fot. Cystografia - obraz prawidłowy
Zakładanie cewnika DJ do moczowodu - założenie cewnika moczowodowego Pig Tail - JJ.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.