- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Moczenie nocne
Moczenie nocne - łac. enuresis nocturna
Moczeniem nocnym nazywane jest nietrzymanie moczu w czasie snu u dziecka, które nauczone jest świadomego oddawania moczu i ma ukończone 5 lat. Bezwiedne oddawanie moczu w nocy występuje u kilkunastu procent dzieci w wieku od 5 do 7 lat.
Typy moczenia nocnego
Moczenie nocne podzielone jest na dwa typy w zależności od występowania innych objawów ze strony układu moczowego. Wyróżnia się monosynaptyczne i niemonosynaptyczne moczenie nocne.
monosynaptyczne moczenie nocne - najczęściej występujący typ moczenia nocnego (blisko 75% pacjentów) charakteryzujący się brakiem innych objawów ze strony układu moczowego.
niemonosynaptyczne moczenie nocne - typ moczenia, które powiązane jest z innymi objawami ze strony dolnych dróg moczowych. Najczęściej stwierdzanymi objawami są: problemy z trzymaniem moczu w ciągu dnia, zbyt rzadkie oddawanie moczu, parcia naglące, infekcje układu moczowego.
Przyczyny moczenia nocnego
Wzmożone wydzielanie moczu w czasie snu i nocna nadczynność wypieracza uznawane są za dwie podstawowe przyczyny moczenia nocnego u dzieci. Poliuria nocna czyli wzmożona produkcja moczu w godzinach nocnych związana jest ze zwiększoną ilością wypijanych płynów w godzinach wieczornych lub niedoborem hormonu antydiuretycznego - wazopresyny (ADH - anty diuretic homone), który magazynowany jest w tylnym płacie przysadki mózgowej.
Badania laboratoryjne w diagnostyce moczenia nocnego
Podstawowym zadaniem lekarza prowadzącego dziecko z moczeniem nocnym jest wykluczenie schorzeń powodujących problemy z trzymaniem moczu.
1. badanie ogólne moczu wraz z posiewem moczu w razie stwierdzenia infekcji
2. stężenie kreatyniny z pomiarem eGFR - litracji kłebuszkowej
3. oznaczenie glikemii na czczo (cukrzyca bardzo często objawia się poliurią)
4. oznaczenie stężenia elektrolitów
Diagnostyka obrazowa u pacjentów z moczeniem nocnym
Podstawowym badaniem obrazowym jest USG jamy brzusznej przy dobrze wypełnionym pęcherzu. Badanie USG jest nieinwazyjne i może być wielokrotnie powtarzane. W czasie USG oceniana jest budowa układu moczowego a dzięki ocenie zalegania po mikcji także pośrednio funkcja pęcherza moczowego.
Dzieci z zaburzeniami mikcji w ciągu dnia wymagają rozszerzenia diagnostyki o bardziej szczegółowe badania. Wśród najczęściej stosowanych badań w diagnostyce zaburzeń mikcji wymienia się:
1. uroflowmetria
2. cystouretrografia mikcyjna
3. badanie urodynamiczne
4. rezonans rdzenia kręgowego
5. scyntygrafia statyczna i dynamiczna nerek
Leczenie niefarmakologiczne moczenia nocnego
Zmiana nawyków dziecka
Pierwszym etapem leczenia moczenia nocnego jest zmiana nawyków dziecka. Należy unikać picia oraz spożywania owoców lub warzyw wieczorem przed snem. Szczególnie istotne jest wyeliminowanie nawyku picia mleka bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Zaleca się aby dziecko oddało mocz bezpośrednio przed pójściem do łóżka.
Motywacja dziecka z moczeniem nocnym
Bezwiedne oddawanie moczu przez dziecko w czasie snu może powodować niską samoocenę więc należy zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie psychiczne. Rodzice powinni poinformować dziecko, że moczenie nocne jest często występującą dolegliwością u dzieci, która z czasem ustępuje. Zaleca się wprowadzenie dzienniczka obserwacji, w którym notuje się suche noce. Dziecko powinno być chwalone gdy uda mu się przspać noc bez zmoczenia się. Wielu rodziców agresywnie reaguje na moczenie się dziecka co wywołuje niepotrzebne napięcia i może nasilić problem. Należy pamiętać, że blisko 15% 5 latków i 12% 10 latków ma problemy z moczeniem nocnym.
Stosowanie alarmu wybudzeniowego w terapii moczenia nocnego
Leczenie farmakologiczne moczenia nocnego
Inne metody leczenia moczenia nocnego u dzieci
Polecane artykuły
Alarm wybudzeniowy w leczeniu moczenia nocnego
Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.
Endoskopowe przezskórne usunięcie złogu z nerki - PCNL.