- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Załupek
Załupek – łac. Paraphimosis
Załupek jest stanem chorobowym, w którym sprowadzenie odprowadzonego napletka na żołądź jest niemożliwe.
Załupek może pojawić się tylko u nieobrzezanych mężczyzn, którzy przez dłuższy czas mieli odprowadzony napletek. Pacjenci z załupkiem często podają, że mieli problemy z odprowadzaniem napletka podczas wzwodu co często powiązane jest ze współistniejącym pozapalnym zbliznowaceniem skóry napletka.
Wystąpienie załupka wymaga pilnej konsultacji urologicznej. Wyniki leczenia zdecydowanie pogarszają się wraz z upływem czasu od wystąpienia załupka.
Mechanizm powstawania załupka
Przedłużąjące się w czasie odprowadzenie napletka, może doprowadzić do jego obrzęku i przekrwienia biernego. Utrudniony odpływ krwi i chłonki z napletka powoduje narastanie obrzęku doprowadzając do gorszego ukrwienia a co za tym idzie niedotlenienia tkanek. Szczególnie nasilone zmiany pojawiają się u pacjentów, u których przed wystąpieniem załupka występował pozapalny, zwłókniały pierścień w obrębie napletka.
Fot. Załupek.
Leczenie
Celem leczenia załupka jest odprowadzenie napletka na żołądź, zahamowanie narastającego obrzęku i niedopuszczenie do pojawienia się martwicy tkanek.
Po stwierdzeniu załupka urolog uciskając obrzękniętą skórę napletka spróbuje odprowadzić go na żołądź. W przypadku niepowodzenia postępowania zachowawczego konieczne jest nacięcie skóry napletka w znieczuleniu nasiękowym.
Po wygojeniu naciętej skóry i opanowaniu procesu zapalnego pacjent kwalifikowany jest do planowego zabiegu obrzezania.
Jak uniknąć załupka ?
Załupek nie jest zbyt częstym stanem chorobowym. Jedyne co można polecić pacjentom, którzy obawiają się załupka to odpowiednie postępowanie z napletkiem – odprowadzanie napletka na żołądź po oddaniu moczu,kąpieli, stosunku płciowym itd.
Polecane materiały na temat załupka
Zdjęcia przedstawiające załupek
Kamica pęcherza moczowego - metody kruszenia kamieni. Kruszenie kamieni moczowych w pęcherzu moczowym.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Nefrektomia laparoskopowa - operacja laparoskopowego usunięcia prawej nerki.