- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego
Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego.
Tagi : kamica pęcherza moczowego, urosepsa, roponercze,
46 letni pacjent kierowany przez lekarza dyżurnego ambulatorium Pogotowia Ratunkowego do oddzialu urologicznego z powodu podejrzenia łagodnego przerostu gruczolu krokowego, infekcji układu moczowego i niewydolności nerek. Z wywiadu zebranego od pacjenta w ciągu ostatnich 6 miesięcy nasilenie dolegliwości dyzurycznych - parcie na mocz, częste oddawanie moczu, nycturia 6 - 10x oraz okresowe pobolewanie okolic lędźwiowych z towarzyszącym stanem podgorączkowym. Około 4 lat wcześniej pacjent był hospitalizowany z powodu urazu wielonarządowego po upadku z wysokości podczas którego utrzymywany był cewnik Foley'a ze względu na złamanie miednicy. Pacjent podaje wieloletni wywiad alkoholowy - teczy się na marskość wątroby. Brak jakiejkolwiek dokumantacji medycznej.
W chwili zgloszenia do Oddziału Ratunkowego pacjent z złym stanie ogólnym, wyniszczony z cechami kwasicy metabolicznej i przewodnienia. W badaniu USG jamy brzusznej wykonanym przez konsultującego urologa - wodonerczowate poszerzone UKM obu nerek z podejrzeniem gęstej zawartości. Pęcherz moczowy pusty. W badaniach laboratoryjnych : ph: 6,9 , WBC 21 000, CREA 16,7, potas 6,8, temperatura ciała 39,8 C. W wykonanym RTG klatki piersiowej stwierdzono plyn w obu jamach oplucnowych. Ze względu na pogorszenie stanu ogólnego - silna duszność spoczynkowa pacjenta konsultowano z dyżurnym nefrologiem i anestezjologiem. Zdecydowano o wykonaniu pilnej dializy ze wskazań życiowych.
Po dializie u pacjenta założono ubustronne nefrostomie punkcyjne uzyskując odpływ cuchnącej zielonkawej ropy. Materiał wysłano na posiew podobnie jak posiew krwi na szczycie gorączki. Pacjent ze względu na pogarszający się stan ogólny - duszność, bardzo niskie wartości ciśnienia krwi hospitalizowany był przez 11 dni w ramach oddziału intensywnej terapii. Po włączeniu antybiotykoterapii, oddechu zastępczego (przez cały pobyt pacjent na respiratorze), dializ i wlewu amin katecholaminowych po kilku dniach uzyskano poprawę stanu ogólnego i zaobserwowano mocz w drenach nefrostomijnych.
W wykonanym badaniu tomografii komputerowej jamy brzusznej stwierdzono duży złóg wypełniający w całości światlo pęcherza moczowego. W 22 dobie hospitalizacji pacjenta wydolnego krążeniowo - odedechowo z dobrymi parametrami nerkowymi przekazano do oddziału urologicznego celem leczenia przyczynowego. Ze względu na duży rozmiar zlogu zdecydowano o wykonaniu klasycznej operacji usunięcia złogu z pęcherza moczowego.
Cięciem przezprostnym w linii pośrodkowej ciała dotarto do pęcherza moczowego, przez którego ścianę wyczuwalny byl olbrzymi złóg. Cięciem podłużnym nacięto ścianę pęcherza moczowego uwidaczniając wrośnięty w śluzówkę pęcherza złóg. Ze względu na duże trudności z wydobyciem pęcherza moczowego zdecydowano o rozfragmentowaniu złogu i wyciągnięciu go w kawałkach.
Po usunięciu złogu śluzówka pęcherza moczowego znacznie przekrwiona, brocząca, ściana pęcherza pergaminowa, bardzo podatna na rozdzieranie. Ze względu na powyższy obraz zdecydowano o pozostawieniu cystostomii czasowej. Pęcherz moczowy zeszyto warstwowo. Do pęcherza założono trójdrożny cewnik Foley'a.
Przebieg pooperacyjny powikłany ropieniem rany pooperacyjnej. W czasie hospitalizacji uzyskano swobodny spływ moczu z nerek do pęcherza moczowego. W 22 dobie hospitalizacji w oddziale urologicznym pacjent wypisany został w do domu w dobrym stanie ogólnym z prawidłowymi parametrami nerkowymi i prawidłowym obrazem górnych dróg moczowych w USG.
Na kontrolnej wizycie w poradni urologicznej po 4 tygodniach od wypisu w wykonanym USG jamy brzusznej obie nerki bez zastoju i ech złogów z dobrze zachowaną warstwą miąższową. Pęcherz moczowy o gladkich zarysachścian. Kreatynina 1,1, potas 4,2. W badaniu ogólnym moczu pojedyncze erytrocyty świeże, posiew moczu jałowy.
Opis przypadku przedstawia jak fatalne w skutkach może być lekceważenie swoich dolegliwości. Urosepsa jest stanem zagrożenia życia o wysokiej śmiertelności, którego leczenie jest bardzo trudne i wielu przypadkach kończy się niepowodzeniem.
Kamica pęcherza moczowego - metody kruszenia kamieni. Kruszenie kamieni moczowych w pęcherzu moczowym.
Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Zielony laser - leczenie przerostu gruczołu krokowego. Operacja prostaty laserem zielonym.
URSL - ureterorenoskopowa litotrypsja - endoskopowe leczenie kamicy moczowodowej. Usunięcie kamienia z moczowodu.