- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Uretrografia
Uretrografia
Uretrografia - inaczej urethrografia - od łac. urethra - cewka i graphos - zabarwić jest badaniem radiologicznym służącym do diagnostyki cewki moczowej. Badanie polega na podaniu kontrastu (specjalny płyn wykorzystywany w radiologii) do cewki moczowej i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, co pozwala na uwidocznienie nieprawidłowości w jej budowie.
Urethrografia pozwala na ocenę nieprawidłowości w budowie cewki moczowej takich jak zwężenie, uchyłek cewki oraz pozwala na ocenę stopnia, lokalizacji i długości uszkodzenia cewki moczowej w urazach.
Jak wygląda uretrografia w praktyce ?
Badanie przeprowadza urolog w pracowni wyposażonej w aparat rentgenowski. Pacjent ułożony jest w pozycji leżącej na stole służacym do badań rentgenowskich. Do ujścia zewnętrznego cewki moczowej zakładany jest cewnik, przez który urolog wprowadza specjalny płyn nazywany kontrastem. Kolejnym etapem badania jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym uwidoczniona zostaje cewka moczowa pacjenta.
Fot. Uretrografia
Czy badanie z użyciem kontrastu jest bezpieczne ?
Tak, kontrast stosowany w urethrografii podawany jest bezpośrednio do cewki moczowej więc nie ma możliwości dostania się do krwiobiegu co redukuje możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
Film poglądowy na temat operacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego.
TURT - inaczej TURBT - przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.
Guz pęcherza moczowego - operacja TURT. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.