- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Zapalenie jądra
Zapalenie jądra - łac. orchitis
Zapalenie jądra najczęściej jest następstwem szerzenia się drogą krwiopochodną zakażenia wirusowego lub bakteryjnego.
Objawy kliniczne
Głównymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów z zapaleniem jądra jest zaczerwienienie, ból i obrzęk moszny. W badaniu stwierdza się powiększenie jądra i bolesność palpacyjną. Z reguły pacjenci z zapaleniem jądra mają podwyższoną temperaturę ciała. Pacjenci z zapaleniem jądra często zgłaszają ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, dreszcze towarzyszące wysokiej gorączce.
Przyczyny zapalenia jądra
Zapalenie jądra u chłopców z zapaleniem przyusznicy - świnką ( Mumps orchitis) spowodowane jest przez wirusa i w 70% przypadków wystepuje po tej samej stronie co zapalenie ślinianki przyusznej.
Zapalenie jądra wywołane przez bakterie z reguły występuje w dwóch grupach wiekowych - u młodych, aktywnych seksualnie mężczyzn i starszych pacjentów, u których stwierdza się łagodny przerost gruczoły krokowego.
Wiek
Zapalenie jądra u młodych chłopców - w wieku poniżej 10 lat może wystąpić jako powikłanie nagminnego wirusowego zapalenia ślinianek przyusznych - świnki.
Zapalenie jądra u młodych mężczyzn aktywnych seksualnie związane jest z drogą wstępującą zakażenia - przez cewkę moczową i z reguły powiązane jest ze współistniejącym zapaleniem najądrza - epididymoorchitis
Występowanie zapalenia jądra u starszych mężczyzn najczęściej związane jest z łagodnym przerostem gruczołu krokowego - BPH.
Różnicowanie zapalenia jądra
Zapalenie jądra należy różnicować ze skrętem jądra, wodniakiem, nowotworem jądra lub przepukliną mosznową. Badanie przedmiotowe i badanie USG moszny pozwalają na dokładne określenie przyczyny dolegliwości.
Leczenie zapalenia jądra
Leczenie zapalenia jądra polega na stosowaniu antybiotyków i leków niesterydowych przeciwzapalnych. W czasie leczenia zapalenia jądra konieczne jest ograniczenie chodzenia i leżenie. Zaleca się stosowanie obcisłej bielizny, kompresów na mosznę.
URSL - ureterorenoskopowa litotrypsja - endoskopowe leczenie kamicy moczowodowej. Usunięcie kamienia z moczowodu.
Przygotowanie preparatu z prostatektomii do oceny histopatologicznej.
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Samoistna perforacja miedniczki nerkowej
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii
- Przerost olbrzymi gruczołu krokowego z wodonerczem obustronnym
- Zapomniany przez pacjentkę cewnik DJ - 2 letnia historia