- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rzeżączka
Rzeżączka - łac. Gonorrhoea
Rzeżączka jest jedną z najczęstszych bakteryjnych chorób przenoszonych drogą płciową. Choroba wywoływana jest przez Gram ujemną bakterię - dwoinkę rzeżączki - Neisseria gonnorhoea.
Etiologia i objawy rzeżączki
Rzeżączka jest schorzeniem przenoszonym drogą płciową. Czynnikiem etiologicznym jest dwoinka rzeżączki - Neisseria gonorrhoea. Choroba może rozwijać się u pacjentów obu płci. Noworodek może być zakażony przez matkę chorującą na rzeżączkę w czaie porodu. Wielu autorów sugeruje, że rzeżączka może być przeniesiona za pośrednictwem publicznych urządzeń sanitarnych, ręczników etc. Teoria ta nie jest do końca potwierdzona i argumentowana jest faktem, że dwoinka rzeżączki w zawiesinie ropnej może przeżyć poza organizmem kilkanaście godzin.
Objawy rzeżączki u mężczyzn
Najczęściej występującym objawem zakażenia rzeżączką u mężczyzny jest zapalenie cewki moczowej objawiające się wyciekowi ropnej treści oraz bólem i pieczeniem w czasie mikcji. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 - 5 dni od stosunku seksualnego. Wyciek z cewki moczowej ma wygląd żółtej ropy. U części pacjentów zakażenie rzeżączką może przebiegać bezobjawowo.
Objawy rzeżączki u kobiet
U blisko połowy kobiet zakażonych rzeżączką obserwuje się ropne objawy, którym może towarzyszyć rzeżączkowe zapalenie szyjki macicy. Pacjentki mogą zgłaszać uczucie pieczenia w pochwie, ból podbrzusza lub objawy dyzuryczne w przypadku zajęcia cewki moczowej.
Rzeżączka może powodować zakażenie poza układem moczowo - płciowym. Najczęściej stwierdzane objawy poza narządami płciowymi to: rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy, rzeżączkowe zapalenie gardła, rzeżączkowe zapalenie spojówek.
Jak rozpoznaje się rzeżączkę?
Rozpoznanie rzeżączki stawiane jest na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta oraz wymazu z wydzieliny cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy lub innych miejsc występowania objawów. Wymaz pobrany przez lekarza oceniany jest przez mikrobiologa po barwieniu metodą Grama i ocenie preparatu pod mikroskopem.
Leczenie rzeżączki
Rzeżączka wywoływana jest przez bakterię Gram ujemną - Neisseria gonorrhoea. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich antybiotyków. Cefalosporyna III generacji w jednorazowej dawce lub fluorochinolony (ciprofloksacyna, levoxafloxacyna, ofloxacyna) są najczęściej wykorzystywanymi lekami w leczeniu rzeżączki. Stosowanie antybiotyków powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Diagnostyka różnicowa
Zapobieganie zakażeniu
Powikłania rzeżączki
E. coli - Escherichia coli - pałeczka okrężnicy - animacja przedstawiająca bakterię.
UOW - uretrotomia optyczna wewnętrzna - endoskopowe leczenie zwężenia cewki moczowej.
Zielony laser - operacja przerostu gruczołu krokowego laserem zielonym. Greenlight - operacje prostaty laserem.