- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Złamanie prącia
Złamanie prącia - łac. Fractura penis
Złamanie prącia jest jednym z najrzadszych i najcięższych urazów zewnętrznych narządów płciowych u mężczyzny.
Mechanizm złamania prącia
Wzwód prącia wywołany jest przez napływ krwi do ciał jamistych i ciała gąbczastego a jego sztywność gwarantowana jest przez osłonkę białawą, która otacza całe prącie. Pomimo, że prącie człowieka nie posiada kości tak jak ma to miejsce u niektórych gatunków zwierząt - os penis to charakterystyczny trzask w czasie urazu zgłaszany przez część pacjentów przyczynił się do rozpowszechnienia terminu złamanie prącia. Do złamania najczęściej dochodzi w czasie stosunku seksualnego, ale zdarzają się przypadki złamania w czasie nagłego wygięcia prącia w czasie wzwodu. Mechanizm urazu polega na rozerwaniu osłonki białawej prącia - łac. Tunica albuginea i uszkodzeniu struktur, które otacza. Złamania prącia mogą się różnić w zależności od obrażeń wewnętrznych prącia. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia jednego z ciał jamistych prącia (w penisie są dwie cylindryczne struktury odpowiedzialne za wzwód penisa nazywane ciałami jamistymi - łac. corpora cavernosa. W ciężkich złamaniach uszkodzenie może dotyczyć obu ciał jamistych a nawet ciała gąbczastego z rozerwaniem cewki włącznie.
Jakie są objawy złamania prącia
Złamanie penisa objawia się nagłym silnym bólem, któremu z reguły towarzyszy odgłos trzasku i nagłe ustąpienie wzwodu prącia. W czasie urazu dochodzi do masywnego obrzęku prącia z jego deformacją. W większości przypadków prącie jest zdeformowane a jego kształt przypomina saksofon lub bakłażan. Prącie jest dobrze unaczynione dlatego krwiak narasta w szybkim tempie powodując obrzęk i zasinienie prącia, które może przechodzić w kierunku spojenia łonowego, moszny a nawet krocza. U części pacjentów może pojawić się wyciek krwi z cewki moczowej.
Fot. Złamanie penisa - obrzęk, zasinienie i krwiak powodujący deformację w kształcie saksofonu.
Badania obrazowe i diagnostyka w przypadku złamania prącia
Pomimo, że osłonka biaława zlokalizowana jest tuż pod skórą prącia to powstający krwiak w połączeniu z niewielką grubością osłonki powodują, że nie ma wartościowych badań, które pozwoliłyby na wartościową diagnostykę obrazową w przypadku złamania prącia. Badanie ultrasonograficzne prącia głowicą liniową wnosi niewiele informacji tak samo jak rezonans magnetyczny a obraz penisa w połączeniu z wywiadem zebranym od pacjenta stanowią podstawę do leczenia operacyjnego.
Leczenie w przypadku złamania prącia
Podejście do leczenia złamania prącia zmieniło się w czasie. W piśmiennictwie sprzed ponad 50 lat dominowało leczenie zachowawcze, które polegało na stosowaniu opatrunków uciskowych i schładzaniu prącia lodem. Ze względu na niezadowalające wyniki odległe takiego postępowania w chwili obecnej standardem jest leczenie chirurgiczne, które polega na ewakuacji krwiaka i zeszyciu uszkodzonej osłonki białawej.
Technika operacyjna w przypadku złamania prącia
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym na sali operacyjnej. Po obmyciu pola operacyjnego i jego obłożeniu jałowymi serwetami urolog wykonuje okrężne nacięcie skóry prącia w okolicy żołędzi w celu denudacji prącia - po zsunięciu skóry prącia odsłania się prącie i lokalizuje miejsce uszkodzenia. Lekarz usuwa krwiaka i zszywa osłonkę białawą szwem chirurgicznym. Czasami wykonywane jest nacięcie na bocznej powierzchni prącia na wysokości uszkodzonej osłonki białawej.
Fot. Złamanie penisa - przed operacją.
Powikłania odległe złamania penisa
Złamanie prącia jest dużym urazem wiąże się z różnymi powikłaniami odległymi. Blizna powstająca w miejscu urazu może powodować zniekształcenie prącia w czasie erekcji i słabsze wzwody. U pacjentów z uszkodzoną cewką moczową w czasie złamania może dojść do jej zwężenia i konieczności dodatkowych operacji naprawczych.
Polecane artykuły
Złamanie penisa u 38 letniego mężczyzny
Zdjęcia przedstawiające złamanie penisa
Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.
Endoskopowe przezskórne usunięcie złogu z nerki - PCNL.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.