- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Enukleacja guza nerki - operacja nerkooszczędzająca
Enukleacja guza nerki - operacja nerkooszczędzająca NSS
W przypadku małych guzów zlokalizowanych na obwodzie nerki coraz częściej dąży się do operacji nerkooszczędzających - NSS (ang. Nephron Sparing Surgery). Enukleacja guza nerki polega na jego chirurgicznym wyłuszczeniu w obrębie zdrowych tkanek z oszczędzeniem nerki.
Przygotowanie do operacji oszczędzającej nerkę u pacjenta z guzem nerki
Przygotowanie do enukleacji guza jest takie samo jak w przypadku kwalifikacji pacjenta do operacyjnego usunięcia nerki - nefrektomii. Przed operacją pobierane są badania laboratoryjne oraz wykonywana jest tomografia komputerowa i zdjęcie klatki piersiowej. Tomografia komputerowa jest podstawowym badaniem obrazowym wykonywanym u pacjentów kwalifikowanych do enukleacji guza nerki.
Czy każdy guz nerki nadaje się do enukleacji?
Enukleacja guza nerki - NSS wykonywana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym złożonym. Po wprowadzeniu pacjenta na blok operacyjny anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna przygotowują pacjenta do znieczulenia. W sali przygotowawczej zakładane są dostępy dożylne - wenflony i ewentualnie podawane są płyny dożylnie. Po wjechaniu wózkiem na salę operacyjną pacjent układany jest na plecach na stole operacyjnym, po czym pielęgniarka anestezjologiczna podaje dożylnie leki a anestezjolog przykłada do twarzy pacjenta maseczkę, przez którą podawany jest gaz anestetyczny. Gdy pacjent zostanie znieczulony anestezjolog intubuje pacjenta i podłącza rurkę intubacyjną do respiratora.
Przebieg operacji enukleacji guza nerki
Kolejnym etapem zabiegu jest ułożenie pacjenta na stole operacyjnym. W zależności od lokalizacji i wielkości guza pacjent układany jest na boku lub na plecach. W większości przypadków operacji NSS preferowany jest dostęp pozaotrzewnowy wykonywany z cięcia lędźwiowego. Rzadziej stosowanym dostepem jest dostęp przezotrzewnowy stosowany w guzach na przedniej powierzchni nerki lub w okloicy wnęki.
Laparoskopowa enukleacja guza nerki
W niektórych ośrodkach preferowana jest metoda laparoskopowa operacji nerkooszczędzających. Przygotowanie i znieczulenie pacjenta jest identyczne jak w przypadku operacji klasycznej. Po znieczuleniu pacjent układany jest na boku przeciwnym do operowanego. Operator z niewielkich nacięć skóry instaluje kilka trokarów, przez które w czasie operacji wprowadza narzędzia laparoskopowe. Korzyści wynikające z operacji laparoskopowej to mniejszy uraz tkanek pozwalający szybciej powrócić pacjentowi do normalnej aktywności.
Jak wygląda przebieg pooperacyjny po enukleacji guza?
Po zakończeniu operacji enukleacji guza pacjenta wybudza się i przewozi na salę pooperacyjną, gdzie jest obserwowany przez pewien czas. Gdy stan pacjenta nie budzi zastrzeżeń jest on przewożony do sali na oddziale urologicznym. W czasie zabiegu pozostawia się w okolicy loży po operowanym guzie drenaż w postaci plastikowej rurki wyprowadzonej przez powłoki na zewnątrz. Dren podłączony jest do plastikowego worka i utrzymywany jest do momentu gdy nie drenuje treści z przestrzeni zaotrzewnowej. Z reguły czas hospitalizacji po enukleacji guza trwa około 10 - 14 dni. W przypadku operacji wykonanej laparoskopowo możliwe jest szybsze wypisanie pacjenta do domu.
Co dalej po wyłuszczeniu guza nerki?
Po około 2 - 3 tygodniach od operacji należy zgłosić się do oddziału, w którym wykonywana była operacja po wynik histopatologiczny wyciętego guza. Wynik badania patomorfologicznego jest kluczowy w zaplanowaniu kontroli po operacji wyłuszczenia guza. W przypadku gdy w wyniku histopatologicznym stwierdzono utkanie raka konieczne są okresowe kontrole onkologiczne według ściśle określonego harmonogramu.
Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.
Operacja przedstawiająca eksplorację moszny u pacjenta ze skrętem jądra.
Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.