- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Perliste grudki prącia
Grudki perliste prącia - łac. papillomatosis coronae penis
Grudki perliste prącia są fizjologicznymi zmianami w obrębie korony żołędzi, które czasami przechodzą na rowek zażołędny. Częstość występowania grudek perlistych szacuje się na 7 - 10 % u nieobrzezanych mężczyzn. W obrazie klinicznym dominują małe perlisto - białe grudki, które układają się okrężnie wokół korony żółędzi. Grudki perliste są fizjologicznymi - prawidłowymi tworami nabłonka pokrywającego żółądź. Przez wielu urologów zmiany o charakterze grudek perlistych traktowane są jako patologiczne i wymagające leczenia co nie ma uzasadnienia. Grudki perliste nie są wynikiem stanu zapalnego, infekcji wirusowej i nie wymagają leczenia.
Leczenie grudek perlistych w przypadku defektu kosmetycznego
W przypadku defektu kosmetycznego wynikającego z dużej ilości lub dużych rozmiarów grudek perlistych możliwe jest ich chirurgiczne usunięcie. Wielu mężczyzn nie akceptuje wyglądu żołędzi pokrytej grudkami perlistymi i domaga się ich usunięcia. Leczenie polega na usunięciu chirurgicznym lub na zniszczeniu laserem CO2.
Fot. Grudki perliste
Czy można się zarazić grudkami perlistymi?
Nie ma możliwości zarażenia się grudkami perlistymi, które są fizjologicznym tworem nabłonka korony żołędzi prącia i rowka zażołędnego. Kiedyś sądzono, że grudki perliste są pochodzenia wirusowego, jednak teoria ta została dawno wykluczona. Najistotniejszym elementem w diagnostyce grudek perlistych jest ich odróżnienie od kłykcin kończystych będących patologicznymi zmianami wywołanymi przez wirus HPV.
Polecane artykuły
Częściowe usunięcie nerki robotem da Vinci. Nefrektomia częściowa - NSS.
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.
Nefrektomia laparoskopowa - operacja laparoskopowego usunięcia prawej nerki.
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Ciało obce pęcherza i cewki moczowej - przewód elektryczny
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii
- Złamanie prącia u 38 letniego mężczyzny
- Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego