- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Skręt jądra - torsio testis
Skręt jądra - łac. Torsio testis
Skręt jądra jest stanem, w którym dochodzi do obrotu powrózka nasiennego i jądra prowadzącego do ostrego niedokrwienia jądra. Mechaniczne zaciśnięcie naczyń biegnących w powrózku nasiennym, które trwa powyżej 6 godzin z reguły kończy się martwicą jądra. Częstość skrętu lewego jądra jest dwukrotnie większa niż prawego.
Co to jest powrózek nasienny
Powrózek nasienny jest strukturą anatomiczną wnikającą przez kanał pachwinowy do moszny. W skład powrózka nasiennego zalicza się nasieniowód, naczynia zaopatrujące nasieniowód, tętnicę jądrową, splot wiciowaty, mięsień dźwigacz jądra, naczynia zaopatrujące mięsień dźwigacz jądra, gałąź płciową nerwu płciowo - udowego.
Objawy skrętu jadra
Skręt jądr jest stanem nagłym w urologii, który bez interwencji chirurgicznej kończy się martwicą jądra. Pacjenci zgłaszają nagły silny ból jądra z jego wysokim ułożeniem w mocznie. Ból jądra promieniuje z regułu do pachwiny i dołu biodrowego. Część pacjentów ze skrętem jądra zgłasza mdłości lub wymiotuje. W miarę upływu czasu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie moszny.
Przyczyny skrętu jadra
Etiologia skrętu jadra nie jest do końca poznana. Najczęściej wymienia się nadmierną ruchomość jądra w worku mosznowym. Skręt jądra najczęściej występuje u dzieci i młodych mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu jądra maleje wraz z wiekiem. Wśród najczęściej występujących czynników predysponujących do skrętu jądra zalicza się: nadmierną ruchomość jądra, zbyt długi jądrowód, zbyt obszerna osłonka pochwowa zbyt wysoko łącząca się z powrózkiem nasiennym.
Rozpoznanie skrętu jądra
Rozpoznanie skrętu jądra stawiane jest na podstawie wywiadu lekarskiego i badania ptrzedmiotowego uzupełnionego o badania obrazowe. Najlepszym badaniem obrazowym w diagnostyce skrętu jądra jest USG Doppler. Badanie ultrasonograficzne moszny z opcją dopplerowską umożliwia uwidocznienie przepływów w obrębie jądra i powrózka nasiennego. W przypadku skrętu jądra wysokie uniesienie jądra powoduje nasilenie bólu - dodatni objaw Prehna.
Diagnostyka różnicowa
Skręt jądra różnicowany jest z zapaleniem najądrza i jądra. czasami kamica dolnego odcinka moczowodu daje ból promieniujący do jądra symulując jego skręt.
Leczenie skrętu jądra
Celem leczenia skrętu jadra jest przywrócenie przepływu w naczyniach powrózka nasiennego. Czasami podczas badania moszny udaje się odkręcić skręcone jądro jednak w większości przypadków konieczne jest leczenie operacyjne. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym u starszych pacjentów. Czasami zabieg wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym. Operacja polega na chirurgicznym odsłonięciu powrózka nasiennego i jądra. Dostęp do powrózka nasiennego wykonuje się poprzez nacięcie skóry moszny rozszerzając je czasami na pachwinę. Po wypreparowaniu powrózka i jądra odkręca się go. Do poprawienia ukrwienia jądra wykorzystuje się okłady z gorących mogrych serwet lub ostrzykuje się powrózek lignocainą. W przypadku powrotu ukrwienia jądra zostaje ono umocowane szwami w obrębie moszny. Jądra martwe, w których nie powróciło ukrwienie muszą być usunięte.
Fot. Usunięte jądro z powodu kilkudniowego skrętu.
Losy jądra po skręcie powrózka nasiennego
Losy jądra po jego skręcie uzależnione są od czasu niedokrwienia i stopnia kręcenia powrózka nasiennego. Niedokrwienie trwające dłużej niż 6 godzin z reguły kończy się martwicą jądra. Większość jąder po całkowitym skręcie ulega częściowemu lub całkowitemu zanikowi.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Operacja plastyki połączenia miedniczkowo - moczowodowego - operacja robotem da Vinci.
Zakładanie cewnika DJ do moczowodu - założenie cewnika moczowodowego Pig Tail - JJ.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.