- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Octenisept
Octenisept
Octenisept jest lekiem stosowanym w profilaktyce i leczeniu ran, błon śluzowych i skóry
.
Zalety preparatu Octenisept:
- gotowy do użycia antyseptyk,
- zawiera octenidynę,
- bez pochodnych jodu i chlorheksydyny,
- spektrum działania: B G(+), G(-) (w tym MRSA, Chlamydium, Mycoplasma), F, V (łącznie z Herpes simplex, HBV, HIV), pierwotniaki (łącznie z Trichomonas),
- współstymuluje procesy gojenia się w ranie,
- bezbarwny (nie pozostawia plam),
- bezbolesne stosowanie,
- szybkie działanie,
- penetruje i usuwa biofilm,
- efekt działania do 1 godziny,
- pH 6,0 (neutralne dla skóry),
- produkt leczniczy
Skład
100 g płynu zawiera substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g, fenoksyetanol 2,00 g, substancje dodatkowe: kokamidopropy- lobetaina (roztwór 30%*), sodu d-glukonian, glicerol 85%, sodu wo- dorotlenek, woda oczyszczona ad 100,00 g.
*octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego (0,30 g)
Właściwości użytkowe Octeniseptu
Bezalkoholowy płyn do bezbolesnego odkażania ran, błon śluzowych i skóry o szerokim spektrum skuteczności mikrobiologicznej. Lek działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Skuteczność mi- krobiologiczna potwierdzona badaniami na: B (łącznie z MRSA, Chla- mydia trachomatis, Mycoplasma hominis), F, drożdżaki, pierwotniaki
sodu chlorek (0,05 g), woda (0,65 g).
Wskazania do stosowania
Lek Octenisept® przeznaczony jest do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnic-twie, stomatologii itd.:
przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych, przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych owrzodzeń żylnych,
przy płukaniu otwartych ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków itp., przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych, w obrębie narządów rodnych kobiety i mężczyzny np. zapalenie pochwy i żołędzi prącia mężczyzny,
przed zabiegami diagnostycznymi w układzie moczowym, przy cewnikowaniu, przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi, przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie,
do pooperacyjnych i poporodowych irygacji pochwy przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej, przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem, przed badaniami andrologicznymi,
w pediatrii, do dezynfekcji jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.
Przeciwwskazania do stosowania Octeniseptu:
Nadwrażliwość na dichlorowodorek oktenidyny, alkohol fenoksyetylowy lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny w leku Octenisept® występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest ekstremalnie mało prawdopodobne.
Postać farmaceutyczna:
Płyn. Przejrzysty, bezbarwny, prawie bezwonny.
Sposób użycia:
Lek Octenisept® zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej. Odkażanie ran chirurgicznych:
skuteczność leku Octenisept® potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran chirurgicznych. Lek Octenisept® łączy funkcje odkażające, analgetyczne i oczyszczające zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem Octenisept®, promieniście od środka na zewnątrz rany.
Płukanie zakażonych ran chirurgicznych:
przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem Octenisept® w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.): w przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. lek Octenisept® stosujemy w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę, umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych. Dezynfekcja skóry i błony śluzowej:
partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem Octenisept®. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania - minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Działanie leku utrzymuje się w czasie do 1 godziny. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć leku
. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Octenisept®
z atomizera rozpylać bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Jako terapia wspomagająca w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Irygacje:
octenisept® może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek octenisept® posiada doskonałe działanie bójcze przeciwko różnym bakteriom m.in. G(+) i G(-), grzybom, pierwotniakom.
Dezynfekcja jamy ustnej:
jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept® przez 20 sekund.
Właściwości farmakologiczne
i właściwości farmakodynamiczne:
Octenisept - grupa farmakoterapeutyczna: leki dezynfekujące i antyseptyczne; fenoksyetanol i leki złożone zawiera- jące fenoksyetanol. Kod ATC: D 08 AJ 57.
Wskazówki i specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania:
Octsenisept jest preparatem do stosowania na ranę, błonę śluzową lub skórę. Octenisept® stosować z oryginalnych opakowań nie mieszać z innymi preparatami (a wszczególności z preparatami zawierającymi jod) należy przestrzegać całkowitego zwilżenia powierzchni lekiem Ooctenisept®. Lek Octenisept® nie ma negatywnego wpływu na proces gojenia się w ranie. Lek Octenisept® może być stosowany ze specjalistycznymi opatrunkami do ran.
Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu: Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Rodzaj i zawartość opakowania . Lek jest dostępny w postaci roztworu w opakowaniach o zawartości: 50 ml, 250 ml - butelka z atomizerem, 1000 ml - butelka.
Informacje ze strony producnta:
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Przerost olbrzymi gruczołu krokowego z wodonerczem obustronnym
- Złamanie prącia u 38 letniego mężczyzny
- Ciało obce pęcherza i cewki moczowej - przewód elektryczny
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii