- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Operacja skrętu jądra
Operacja skrętu jądra
Skręt jadra jest stanem nagłym w urologii, w czasie którego dochodzi do niedokrwienia jądra w wyniku skrętu powrózka nasiennego. Powrózek nasienny jest strukturą, w skład której wchodzą powrózek nasienny i wszystkie naczynia, nerwy zaopatrujące jądro. Nierozpoznany lub nieleczony skręt jądra prowadzi do jego martwicy.
Operacja wykonywana jest w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym złożonym. Urolog po umyciu pola operacyjnego i jego jałowym obłożeniu nacina skórę moszny uwidaczniając powrózek nasienny i jądro. W zależności od tego ile czasu trwał skręt oraz tego jak wygląda jądro w czasie operacji podejmowana jest decyzja o leczeniu zachowawczym lub usunięciu jądra. Jeśli jądro jest martwe i nie ma żadnych wątpliwości co do jego ukrwienia wówczas postępowaniem z wyboru jest orchidektomia czyli usunięcie jądra. Jeśli po odkręceniu powrózka powraca ukrwienie jądra wówczas zakłada się szwy mocujące w dolnym biegunie jądra zabezpieczające przed ponownym skrętem. Operacja kończy się wprowadzeniem drenu do jamy moszny i warstwowym zeszyciu moszny.
Fot. Jądro usunięte u pacjenta z kilkudnowym skrętem jądra.
W większości przypadków następnego dnia po operacji usuwa się dren co jest uzależnione od ilości zbierającej się treści w butelce. W ciągu kolejnych dni po operacji wykonywane są badania USG z doplerowską oceną przepływów w jądrze. Prawidłowe przepływy w jądrze świadczą o powodzeniu operacji. Jeśli po kilku dniach nie stwierdza się przepływu w jądreze wówczas podejmuje się decyzję o jego usunięciu. Więcej informacji można znaleźć w dziale: Skręt jądra.
Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.
Operacja przedstawiająca eksplorację moszny u pacjenta ze skrętem jądra.
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.