- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ciprinol
Ciprinol
cyprofloksacyna
tabletki po 250 i 500 mg
koncentrat do przygotowania
roztworów do wlewów, 100 mg/10 ml
Skład
1 tabletka zawiera 250 mg lub 500 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku)
1 ampułka (10 ml) zawiera 100 mg cyprofloksacyny (w postaci mleczanu)
Działanie
Cyprofloksacyna jest fluorową pochodną chinolonu, hamuje aktywność bakteryjnego DNA. Działa bakteriobójczo na liczne drobnoustroje Gram–ujemne i niektóre Gram-dodatnie.
Zakres działania przeciwbakteryjnego - tlenowe bakterie Gram-ujemne
z rodzaju: Escherichia, Salmonella, Shigella,Citrobacter, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Serratia, Hafnia, Edwardsiella, Providencia, Morganella, Vibrio, Yersinia, Aeromonas, Plesiomonas, Pasteurella, Haemophilus, Campylobacter, Pseudomonas, Neisseria, Moraxella; niektóre drobnoustroje wewnątrzkomórkowe: Legionella, Brucella, Chlamydia trachomatis, Listeria monocytes, Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium kansasii, Mycobacterium avium-intracellulare i tlenowe bakterie Gram-dodatnie: gronkowce (większość szczepów metycylinoopornych jest oporna również wobec cyprofloksacyny) i paciorkowce, które wykazują zmienną wrażliwość na cyprofloksacynę.
Wskazania
Zakażenia górnych i dolnych dróg moczowych, zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych, zapalenia bakteryjne nosa, narządów miednicy i jamy brzusznej, wątroby i dróg żółciowych, zakażenia kości i stawów, skóry i tkanek miękkich, ciężkie zakażenia ogólne, nosicielstwo salmonelli, biegunki bakteryjne.
Dawkowanie
Zaleca się dawkowanie w/g przedstawionego schematu. W bardzo ciężkich zakażeniach i przy zmiennej wrażliwości drobnoustoju chorobotwórczego np. zakażenie P. aeruginosa w mukowiscydozie, dobową dawkę można zwiększyć do 3 x 750 mg doustnie lub 3 x 400 mg dożylnie. W ostrej rzeżączce podaje się jednorazowo 250 - 500 mg doustnie lub 100 mg dożylnie. U chorych w podeszłym wieku należy zmniejszyć dawki leku do najmniejszych skutecznych w zależności od ciężkości choroby i klirensu kreatyniny. W przypadku ciężkiego upośledzenia czynności nerek (klirens kreatyniny < od 20 ml/min lub stężenie kreatyniny w surowicy > od 400 m mol/l), zalecaną dawkę podaje się 1 x dzienie lub połowę dawki 2 x dziennie co 12 godz. Pacjenci hemodializowani - maksymalna dawka dzienna wynosi 500mg.
Schemat dawkowania
Wskazanie
Dawkowanie dobowe
doustnie
dożylnie*
Niepowikłane i powikłane zakażenia dolnych dróg moczowych
2 x 250mg - 500mg
Niepowikłane zakażenia górnych dróg moczowych
2 x 250mg
2 x 200mg
Powikłane zakażenia górnych dróg moczowych
2 x 500mg
2 x 400mg
Ciężkie zakażenia (zapalenie płuc, osteomyelitis)
2 x 750mg
2 x 400mg
Inne zakażenia
2 x 500mg - 750mg
2 x 200mg - 400mg
Nosiciele salmonelli
2 x 750mg
* Lek podaje się w krótkotrwałym wlewie dożylnym (w ciągu ok. 60 min), po rozcieńczeniu odpowiednim roztworem do wlewów (najmniejsza objętość 50 ml).
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości (bez rozgryzania), popijając niewielką ilością płynu. Wchłanianie leku jest najlepsze, gdy przyjmuje się go na pusty żołądek. Zawartość ampułki (koncentrat do sporządzania płynu do wlewów) należy rozcieńczyć odpowiednim płynem do infuzji do objętości min. 50 ml i podawać w krótkim wlewie dożylnym. Koncentratu nie należy mieszać z roztworami do wlewów i innymi lekami, które przy pH 3-4 są nietrwałe.
Działania niepożądane
Objawy ze strony przewodu pokarmowego, zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia czucia, pobudzenie, stany lękowe, rzadko zaburzenia widzenia, drgawki, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, psychozy toksyczne, omamy, reakcje alergiczne, wyjątkowo fotouczulenie, reakcje anafilaktyczne, nadciśnienie tętnicze, tachykardia napadowa, bóle stawów i mięśni, odczyny w miejscu wstrzyknięcia, krystaluria, przejściowa zmiana niektórych parametrów biochemicznych. Bardzo rzadko cyprofloksacyna może spowodować zapalenie lub zerwanie ścięgna.
Interakcje
Środki zobojętniające zawierające wodorotlenki glinowy, magnezowy, wapniowy, sukralfat, preparaty żelaza i cynku obniżają absorpcję cyprofloksacyny. Dlatego Ciprinol należy przyjmować 4 godz. przed lub 2-4 godz. po zażyciu tych leków. Równoczesne przyjmowanie Ciprinolu i teofiliny lub kofeiny może spowodować zwiększenie ich stężenia w surowicy i wydłużyć czas wydalania. Ciprinol podawany z lekami przeciwkrzepliwymi wydłuża czas krwawienia, natomiast z cyklosporyną, podwyższa nefrotoksyczność.
Środki ostrożności
Należy ostrożnie podawać chorym w podeszłym wieku, z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego,ciężką niewydolnością wątroby, wszystkimi postaciami niewydolności nerek oraz niedoborem dehydrogenazy glukozo 6-fosforanowej. Podczas leczenia należy unikać alkalizacji moczu, bezpośredniego nasłonecznienia. Przed rozpoczęciem leczenia i w trakcie, chorego należy odpowiednio nawadniać. Wprawdzie, związek przyczynowy nie został udowodniony, zaleca się jednak, by chorzy zaprzestali przyjmowanie leku z chwilą pojawienia się bólu ścięgien lub pierwszych oznak zapalenia ścięgien. W czasie i bezpośrednio po leczeniu, chorzy powinni unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Lek może osłabić sprawność psychofizyczną u kierujących pojazdami, obsługujących maszyny robocze, zwłaszcza po jednoczesnym wypiciu alkoholu. W czasie leczenia chorzy powinni zaprzestać picie alkoholu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cyprofloksacynę i inne fluorochinolony, ciąża, karmienie piersią, dzieci i młodzież w okresie wzrastania. Ciprinol można stosować w tych przypadkach tylko wtedy, gdy korzyści z jego podawania będą większe od potencjalnych negatywnych skutków jego działania. Jeśli konieczne jest leczenie cyprofloksacyną matki karmiącej piersią, to na ten czas, matka powinna zaprzestać karmienia.
Przechowywanie
Tabletki: Lek przechowywać w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci,
w temperaturze do 25°C.
Ampułki: Lek przechowywać w temperaturze do 25°C, chronić przed światłem
Opakowanie
10 tabletek po 250 mg lub 500 mg;
5 ampułek po 100 mg/10 ml.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Prostatectomia radykalna - usunięcie prostaty w raku gruczołu krokowego.
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.