- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Mitomycin C
Mitomycin C Kyowa
Mitomycin C jest lekiem przeciwnowotworowym - cytostatykiem, którego substancją czynną jest mitomycyna. Mitomycyna jest antybiotykiem produkowanym przez Streptomyces caespitosus. Lek dostępny jest w postaci proszku w fiolkach zawierających odpowiednio 10 mg lub 20 mg mitomycyny. Jedno tekturowe opakowanie Mitomycin C Kyowa zawiera jedną szklaną fiolkę z fioletowym proszkiem do spożądzania roztworów do wstrzykiwań.
Skład leku Mitomycin C
Substancją czynną leku Mitomycin C Kyowa jest antybiotyk - mitomycyna. Jedna fiolka leku zawiera 10 lub 20 mg mitomycyny. Mitomycyna C jest antybiotykiem o działaniu cystostatycznym.
Mechanizm działania Mitomycin C
Substancją czynną leku jest mitomycyna będąca antybiotykiem, który należy do grupy leków znanych jako przeciwnowotworowe. Działanie leku polega na zahamowaniu wzrostu komórek nowotworu co prowadzi do ich śmierci. Mitomycyna hamuje replikację nici DNA poprzez wiązanie się z matrycą DNA uniemożliwiając jej rozplecenie. Mitomycyna hamuje produkcję RNA i białek prowadząc do śmierci komórek nowotworowych.
Wskazania do stosowania leku
Mitomycin C Kyowa stosowany jest w leczeniu raka żołądka, raka sutka, raka płuca, raka pęcherza moczowego, raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. Mitomycyna C jest często stosowanym składnikiem w programach wieklolekowych.
Dawkowanie leku Mitomycin C
W zależności od rodzaju leczonego nowotworu Mitomycin C podawany jest dopęcherzowo, dożylnie lub dotętniczo.
Przygotowanie roztworu leku: Lek występuje w postaci fiolek zawierających krystaliczny proszek fioletowego koloru. Proszek rozpuszczany jest poprzez wstrzyknięcie wody do wstrzykiwań w ilości 1 ml na 1 mg proszku. Delikatnie potrząsając należy uzyskać całkowite rozpuszczenie proszku. Rozpuszczony preparat nabiera się do strzykawki i uzupełnia pożądaną ilością 0,9% NaCl.
Podanie dopęcherzowe leku: Mitomycin C w postaci dopęcherzowych wlewek stosowany jest w leczeniu powierzchowengo raka pęcherza moczowego (nowotwory w stadium zaawansowania Ta-T1). Standardowa dawka w terapii dopęcherzowej to od 20 do 40 mg mitomycyny rozpuszczonej w 2- 40 ml 0,9% NaCl. Po podaniu wlewki zawierającej Mitomycin C do pęcherza moczowego pacjent powinien być pouczony o zmianie pozycji ciała co 15 minut tak aby maksymalnie zwiększyć powierzchnię kontaktu leku ze śuzówką pęcherza moczowego. Lek podawany jest bezpośrednio po przezcewkowej elektroresekcji guza pęcherza moczowego (zgodnie z wytycznymi EAU w ciągu 24h od zabiegu). Mitomycin C w formie wlewów dopęcherzowych może być podawana 1 lub 2 razy w tygodniu lub co 2 do 4 tygodni. Całkowita ilość instulacji dopęcherzowych wynosi od 15 do 20. Czas trwania wlewu dopęcherzowego wynosi 60 minut.
Podanie dożylne Mitomycin C: standardowa dawka we wlewach dożylnych wynosi od 10 do 20 mg/m² powierzchni ciała pacjenta. Dawka leku rozpuszczana jest w 100 - 250 ml 0,9% roztworu chlorku sodu lub 5% glukozy.
Podanie dotętnicze Mitomycin C: najczęściej stosowana dawka to od 10-30 mg/m² powierzchni ciała chorego. Dawka terapeutyczna podawana jest w 5-10 ml 0,9% roztworu chlorku sodu.
Kiedy nie należy stosować Mitomycin C Kyowa
Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży i matek karmiących. Mitomycyna nie może być stosowana u pacjentów z uczuleniem na nią w wywiadzie. Mitomycin C nie może być stosowany u pacjentów z czynną infekcją z towarzyszącą gorączką lub innymi objawami zakażenia.
Szczególną odtsrożność w czasie terapii mitomycyną należy zachować u pacjentów z niewydolnością nerek, skazą krwotoczną lub schorzeniami przebiegającymi z uszkodzeniem szpiku.
Działania niepożądane leku
Tak jak każdy chemioterapeutyk Mitomycin C może powodować działania niepożądane. Rodzaj możliwych działań niepożądanych uzależniony jest od drogi podania, wieku pacjenta i chorób współistniejących.
Objawy niepożądane po instylacji dopęcherzowej leku Mitomycin C: Po instylacji Mitomycin C może pojawić się krwiomocz, zapalenie lub zanik błony śluzowej pęcherza moczowego. Lek może powodować owrzodzenia błony sluzowej pęcherza moczowego a także objawy dyzuryczne.
Stosowanie w ciąży Mitomycin C
Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące. W czasie stosowania leku zaleca się antykoncepcję u kobiet w wieku rozrodczym.
Podmiot odpowiedzialny oraz nazwa i adres producenta leku
Kyowa Hakko Krin UK Ltd.., 258 Bath Road, Slough, Berkshire SL 14DX, Great Britain.
NORDIC Pharma s.r.o., K Rybniku 475, 252 42 Jesenice u Prahy, Czechy
Wytwórca: NORDIC PHARMA s.r.o., Nad Svahem 1766/6, 140 00 Praha 4, Czechy
Dystrybucję i sprzedaż hurtową prowadzi Centrala Farmaceutyczna Cefarm S.A., ul. Jana Kazimierza 16, 01-248 Warszawa, tel. 22 634 02 10
Endoskopowe przezskórne usunięcie złogu z nerki - PCNL.
Guz pęcherza moczowego - operacja TURT. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.