- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Zocor
Zocor
Skład leku Zocor
Substancją czynną leku Zocor jest simwastatyna, należąca do grupy leków nazywanych statynami. Statyny stosowane są w leczeniu hipercholesterolemii. Simwastatyna zmniejsza stężenie lipidów w surowicy krwi. podwyższone stężenie lipidów we krwi związane jest z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Simwastatyna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca i powikłań sercowo naczyniowych u pacjentów z rozpoznaną hipercholesterolemią (zwiększone stężenie cholesterolu LDL we krwi). Statyny stosowane są w leczeniu hipercholesterolemii oraz w profilaktyce powikłań sercowo - naczyniowych - zawał serca, udar mózgu, zgon spowodowany chorobą niedokrwienną serca.
Zocor dostępny jest w formie tabletek powlekanych zawierających 10 mg, 20 mg, 40 mg lub 80 mg simwastatyny.
Mechanizm działania leku Zocor
Simwastatynya będąca substancją czynną leku Zocor jest lekiem z grupy statyn, która zmniejsza syntezę cholesterolu poprzez hamowanie enzymu - reduktaza 3-hydroxy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A - HMG - CoA. Zahamowanie enzymu w komórkach wątroby powoduje obniżenie syntezy cholesterolu i zwiększony wychwyt frakcji LDL cholesterolu przez hepatocyty.
Wskazania do stosowania Zocoru
Zocor stosowany jest w farmakologicznym leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej lub dyslipidemii u pacjentów, u których zastosowanie diety nie przyniosło normalizacji stężeń LDL i cholesterolu całkowitego. Lek stosowany jest w celu zmniejszenia powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, hipercholesterolemią i zmniejszenie powikłań sercowo-naczyniowych. Zocor stosowany jest w leczeniu rodzinnej hipercholesterolemii jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Simwastatyny wykazuje prewencyjne działanie u pacjentów z ryzykiem sercowo-nczyniowym z rozpoznaną cukrzycą i prawidłowymi lub podwyższonymi stężeniami LDL.
Dawkowanie leku
Zocor tak jak każdy lek zawierający statyny podawany jest raz dziennie wieczorem. Lek stosowany jest doustnie w dawce od 5 mg do 80 mg. Dawka 80 mg na dobę zalecana jest wyłącznie u pacjentów z bardzo wysokim ryzykiem powikłań sercowo - naczyniowych, którzy nie osiągnęli normalizacji stężeń cholestreolu w czasie stosowania Zocoru w dawce 80 mg.
W przypadku hipercholestreolemii każdy pacjent leczony Zocorem powinien być poinformowany o konieczności stosowania diety niskocholesterolowej. Początkowa dawka wynosi z reguły od 10 do 20 mg na dobę podawanej wieczorem.
U pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną Zocor stosowany jest w dawce 40 mg podawanej raz dziennie wieczorem. W przypadku konieczności stosowania Zocoru w dawce 80 mg na dobę zaleca się rozłożenie leku na 3 podania - rano i w południe po 20 mg a wieczorem 40 mg.
Leczenie simwastatyną w celu zapobiegania powikłaniom sercowo naczyniowych polega na stosowaniu Zocoru w dawce od 20mg do 40 mg na dobę. Uzupełnieniem profilaktyki jest dieta niskocholesterolowa i aktywność fizyczna.
Działania niepożądane leku Zocor
Zocor tak jak wszystkie preparaty, których substancją czynną jest simwastatyna może powodować bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę, nudności i wymioty. Simwastatyny może być przyczyną bólów i zawrotów głowy. Lek może powodować neuropatię obwodową i parestezje (zaburzenia czucia). W czasie stosowania leku może pojawić się wysypka, świąd lub łysienie. W rzadkich przypadkach Zocor może powodować rabdomiolizę, bóle mięśni lub ich zapalenie. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powiniem wpływać na sprawność psychomotoryczną.
Stosowanie w ciąży i w czasie karmienia piersią
Lek nie może być stosowany w czasie ciąży. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania simwastatyny w czasie ciąży. Lek nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące.
Podmiot odpowiedzialny oraz nazwa i adres producenta leku
MSD Polska Sp. zo. o. ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
Urostomia - odprowadzenie moczu sposobem Brickera po cystektomii radykalnej.
Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego. Ligatura venae et arteriae spermaticae per laparoscopiam.
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
Rozcięcie zwężenia cewki moczowej - urethrotomia optica interna - operacja zwężenia cewki.