- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Wszczepienie protezy jądra
Wszczepienie protezy jądra
Wszepienie protezy jądra wykonywane jest u pacjentów, którzy wyrażają chęć korekty defektu kosmetycznego wynikającego z braku jądra w mosznie. Implantacja protezy jądra jest stosunkowo prostym zabiegiem, który ma duże znaczenie w poprawie samooceny pacjentów.
Wskazania do wszczepienia protezy jądra
Najważniejszym wskazaniem do implantacji protezy jądra jest chęć korekty defektu wyrażona przez pacjenta. Najczęściej implantacja protezy wykonywana jest u pacjentów, którzy urodzili się bez jednego jądra lub je stracili w wyniku chorób lub urazu. Najczęstsze przyczyny braku jądra stwierdzane u pacjentów zgłaszających się do implantacji protezy jądra:
Wrodzony brak jądra
Usunięcie jądra w dzieciństwie z powodu skrętu lub wnętrostwa
Usunięcie jądra z powodu nowotworu, ropnia w wyniku stanu zapalnego lub przebytego urazu
Fot. Protezy jądra firmy Coloplast wykonane z silikonu wypełnionego solą fizjologiczną.
Przebieg operacji wszczepienia protezy jądra
Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej i trwa około 20-30 minut. Pacjent przygotowywany jest do zabiegu według protokołu stosowanego w danej placówce - najczęściej jest to kąpiel bezpośrednio przed operacją z wykorzystaniem odpowiedniego płynu antyseptycznego. Golenie skóry moszny wykonywane jest najczęściej bezpośrednio przed zabiegiem. Pacjent układany jest na stole operacyjnym w pozycji leżącej na plecach. Pole operacyjne jest obmywane i okładane jałowymi serwetami. Poprzez niewielkie nacięcie na bocznej powierzchni moszny urolog warstwowo otwiera mosznę przygotowując miejsce dla protezy. Po dokładnej hemostazie implant jest umieszczany w mosznie i doszywany tak aby nie przemieszczał się. Kolejnym krokiem jest kontrola krwawienia i warstwowe zeszycie moszny. Operację kończy założenie jałlowego opatrunku.
W jaki sposób dobierana jest wielkość protezy
Wielkość implantu dobierana jest na podstawie objętości zdrowego jądra wyliczonej w badaniu USG moszny. Większość producentów produkuje trzy wielkości implantu: mały, średni i duży. Firma Coloplast produkuje protezy jąder umożliwiające precyzyjne dobranie wielkości poprzez wypełnianie wnętrza implantu solą fizjologiczną w czasie operacji.
Powikłania implantacji protezy jądra
Wszczepienie protezy jądra wiąże się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań, które według różnych źródeł wynoszą od 2-12%. Najczęściej spotykanym powikłaniem jest wynicowanie protezy wynikające ze stanu zapalnego. Leczenie w przypadku wynicowania protezy polega na jej usunięciu. Inne powikłania to zapalenie tkanek miękkich moszny, krwiak moszny, przewlekły zespół bólowy i obkurczenie skóry moszny. Powikłania związane z awarią implantu np. jego pęknięcie spotykane są niesłychanie rzadko.
Zalecenia po zabiegu wszczepienia protezy jądra
Pacjent wypisywany jest do domu tego samego dnia lub w pierwszej dobie po zabiegu. Każdy pacjent otrzymuje receptę na antybiotyk i zalecenia odnośnie toalety rany pooperacyjnej. Opatrunki powinny być przewiewne, rana sucha. Zaleca się przemywanie rany płynami odkażającymi np. Octenisept. Po 7-10 dniach na wizycie kontrolnej usuwane są szwy z moszny.
Czy można rozpoznać palpacyjnie, że mężczyzna ma protezę jądra?
Implanty jądra w doskonały sposób odwzorowują kształt, wielkość i konsystencję jądra więc palpacyjne wyczucie implantu jest z reguły niemożliwe.
Polecane filmy
E. coli - Escherichia coli - pałeczka okrężnicy - animacja przedstawiająca bakterię.
Urostomia - odprowadzenie moczu sposobem Brickera po cystektomii radykalnej.