- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Wybór metody leczenia raka prostaty
Wybór metody leczenia raka prostaty
Mój mąż jest w wieku 74 lat. Ostatnie badanie PSA Total wskazało wartość 14,70 ng/ml a wykonana biopsia wynik w lewym płacie Adenocarcinoma Gleason 2+3. Prowadzący lekarz pozostawia wybór leczenia pacjentowi. Jest to operacja usunięcia prostaty, radioterapia, lub hormonoterapia. Proszę o przybliżenie nam tych metod i pomoc w jej wyborze.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Odpowiedź na Pani pytanie nie jest oczywista. Stwierdzony rak jest nowotworem o niskiej złośliwości histopatologicznej - Gleason 2+3. Leczeniem z wyboru w przypadku raka stercza ograniczonego do gruczołu jest prostatektomia radykalne lub radioterapia (IMRT/BrachY). Należy pamiętać, że do niedawna kwalifikacja do prostatektomii radykalnej warunkowana była wiekiem pacjenta rokującym minimum 10 letnie przeżycie (jest to duży zabieg operacyjny). Aktualnie wiek pacjenta nie stanowi przeciwwskazania do leczenia operacyjnego - istotny jest stan ogólny pacjenta i schorzenia współistniejące, które mogą być dużym ryzykiem dla chorego.
Skoro 74 letni pacjent skierowany został na biopsję stercza to zakładamy, że lekarz kierujący brał pod uwagę dalsze leczenie. Radioterapia radykalna jest leczeniem o skuteczności porównywalnej do operacji - prostatektomii radykalnej. Obie metody leczenia to postępowanie agresywne, którego założeniem jest wyleczenie pacjenta z choroby nowotworowej.
Hormonoterapia, o której Pani pisze nie wydaje nam się opcją leczenia w przypadku męża - jest to metoda leczenia paliatywnego. Suma Gleasona: Gleason 2+3 stwierdzona w niewielkim procencie wycinków to niski wynik, ale nikt nie odpowie czy nowotwór w przypadku męża jest istotny klinicznie - tzn. czy może mieć wpływ na jakość i długość życia pacjenta.
Ze względu na niską wartość sumy w skali Gleasona (Gleason 2+3) urolog może zaproponować aktywny nadzór czyli postępowanie wyczekujące, w czasie którego pacjent pozostaje pod ścisłą kontrolą (PSA, DRE, powtórna biopsja stercza) a leczenie wdrażane jest dopiero w momencie progresji choroby.
Najrozsądniejszym postępowaniem w takim przypadku jest wybrać się z pacjentem do doświadczonego urologa celem zasięgnięcia tzw. drugiej opinii (ang. second opinion) - w USA jest to standardowe postępowanie w przypadku wątpliwości pacjenta odnośnie dalszego leczenia. Badanie lekarskie i wywiad od pacjenta pozwolą lekarzowi na zaproponowanie pacjentowi dalszego leczenia. Rozważania mają charakter teoretyczny i nie są wystarczające do podjęcia decyzji odnośnie leczenia.
Polecane artykuły
Operacja usunięcia prostaty w przypadku raka - prostatektomia radykalna
Radioterapia raka gruczołu krokowego
Hormonoterapia raka gruczołu krokowego
Rak gruczołu krokowego - diagnostyka i leczenie
Polecane filmy
URSL - ureterorenoskopowa litotrypsja - endoskopowe leczenie kamicy moczowodowej. Usunięcie kamienia z moczowodu.
Prostatectomia radykalna - usunięcie prostaty w raku gruczołu krokowego.