- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Operacja usunięcia złogu z pęcherza moczowego - metoda endoskopowa
Endoskopowe usunięcie złogu z pęcherza moczowego - litotrypsja i litolapaksja w kamicy pęcherza moczowego.
Litotrypsja i litolapaksja kamicy pęcherza moczowego - łac. Lithotrypsio et litholapaxio calculi vesicae urinariae - rozkruszenie złogu i usunięcie jego fragmentów przez cewkę moczową.
Operacja wykonywana jest w warunkach sali endoskopowej w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. W czasie zabiegu urolog wprowadza przez cewkę do pęcherza moczowego specjalne narzędzie endoskopowe wyposażone w kanał roboczy i układ optyczny. Obraz wnętrza pęcherza przekazywany jest na ekran monitora, dzięki czemu operator może precyzyjnie poruszać się po jego wnętrzu pod kontrolą wzroku.
Kanał roboczy pozwala na wprowadzenie do światła pęcherza moczowego narzędzi endoskopowych w sposób nienarażający cewkę moczową na uszkodzenia. W pierwszym etapie zabiegu złóg jest kruszony na drobne fragmenty, które następnie są usuwane kleszczykami lub wypłukiwane z pęcherza moczowego specjalnym ewakuatorem. Kamień w pęcherzu moczowym może być rozkruszony różnymi metodami. Klasyczne litotryptory wykorzystują mechaniczne fale uderzeniowe lub fale ultradźwiękowe do rozkruszenia złogu. W ostatnich kilku latach coraz popularniejsze stały się lasery wykorzystywane do kruszenia złogów w pęcherzu moczowym. Po zabiegu do pęcherza moczowego moczowego zakładany jest cewnik Foley'a. Czasami po zabiegu konieczne jest założenie cewnika trójdrożnego typu Foley, który umożliwia podłączenie płynu płuczącego.
Fot. Złóg 3 cm widoczny w świetle pęcherza moczowego.
Fot. Złóg w pęcherzu z widoczną końcówką lithoclastu.
TURBT - Transurethral resection of bladder tumour. Przezcewkowa resekcja guza.
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.