- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Frenuloplastyka
Frenuloplastyka - plastyka krótkiego wędzidełka
Zabieg wykonywany w leczeniu krótkiego wędzidełka - łac. frenulum breve. Wędzidełko jest trójkątnym fałdem skóry pomiędzy spodnią stroną żołędzi a napletkiem. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje trudności podczas zsuwania napletka z żołędzi i może powodować ból podczas stosunków płciowych. Często dochodzi do naderwania krótkiego wędzidełka podczas stosunku płciowego co może spowodować znaczne krwawienie. Wielokrotne naderwania wędzidełka powoduje jego zbliznowacenie i nasilenie dolegliwości.
Frenuloplastyka jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Urolog znieczula miejscowo okolicę krótkiego wędzidełka ostrzykując miejsce lignocainą. Kolejnym etapem zabiegu jest poprzeczne nacięcie wędzidełka i jego plastyka. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu kosmetycznego zakładane są szwy wchłanialne.
Przed frenuloplastyką nie jest konieczne żadne przygotowanie ze strony pacjenta. Pacjenci wrażliwi na stres powinni być na czczo przed zabiegiem przez minimum 6 godzin.
Po zabiegu konieczna jest codzienna toaleta operowanej okolicy. Zaleca się codzienne odprowadzanie napletka i przemywanie operowanego miejsca wodą z szarym mydłem lub roztworem rumianku. Wielu urologów zaleca stosowanie maści z antybiotykiem przez kilka dni po zabiegu. Leki przeciwbólowe w większości przypadków nie są konieczne. Najczęściej do frenuloplastyki wykorzystuje się szwy wchłanialne, które rozpuszczają się po kilku tygodniach.
Po zabiegu frenuloplastyki obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna przez okres 4-5 tygodni aż do pełnego wygojenia rany pooperacyjnej. Po zabiegu może pojawić się niewielkie krwawienie - szczególnie podczas wzwodu. W przypadku wystąpienia krwawienia zaleca się uciśnięcie operowanej okolicy gazikiem przez kilka - kilkanaście minut. Jeśli krwawienie nie ustępuje konieczna jest konsultacja urologiczna. W przypadku ropnego wysięku z rany, obrzęku operowanej okolicy należy zgłosić się do urologa.
Rozcięcie zwężenia cewki moczowej - urethrotomia optica interna - operacja zwężenia cewki.
Częściowe usunięcie nerki robotem da Vinci. Nefrektomia częściowa - NSS.
TURP - przezcewkowa resekcja stercza - operacyjne leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Guz pęcherza moczowego - operacja TURT. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.