- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Pyelolithotomia - klasyczna operacja kamicy nerkowej
Pielolitotomia - łac. Pyelolithotomia
Pielolitotomia jest klasyczną - otwartą operacją wykonywaną z powodu kamicy nerkowej. Operacja wykonywana jest w warunkach bloku operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. Pacjent układany jest na boku przeciwległym do operowanego w taki sposób aby maksymalnie zwiększyć przestrzeń pomiędzy łukiem żebrowym a talerzem biodrowym pacjenta.
Pierwszym etapem operacji jest przecięcie skóry w okolicy lędźwiowej, które przedłużane jest dośrodkowo. Po przecięciu powięzi i mięśni urolog dociera do przestrzeni zaotrzewnowej gdzie umiejscowiona jest nerka. Delikatnie preparując tkankę tłuszczową okołonerkową preparowany jest moczowód, po którym dociera się do miedniczki nerkowej. Miedniczka jest uwalniana z otaczających tkanek tak aby uzyskać dobre warunki do jej nacięcia. Kolejnym etapem operacji jest nacięcie miedniczki nerkowej i usuwanie złogu/złogów z nerki. Do usuwania złogów z nerki wykorzystywane są specjalne narządzia pozwalające na dotarcie do kielichów nerkowych.
Usunięcie złogów z nerki kończy pierwszy etap operacji. W zależności od warunków anatomicznych, preferencji operatora urolog może zdecydować o założeniu cewnika Pig - Tail (inaczej cewnik DJ lub cewnik podwójnie zagięty). Założenie cewnika Pig - Tail pomaga uzyskać niskociśnieniowy odpływ moczu z nerki co ułatwia gojenie. Miedniczka nerkowa szyta jest szwem ciągłym lub szwami pojedyczymi w zależności od warunków anatomicznych.
Po zaopatrzeniu miedniczki nerkowej urolog dokładnie ogląda przestrzeń zaotrzewnową pod kątem ewentualnego krwawienia. W większości przypadków w czasie operacji zakładany jest dren, którego koniec układany jest w okolicy operowanej nerki a drugi koniec wyprowadzany jest przez skórę i podłączony do worka.
Następnie zeszywa się warstwowo powłoki brzucha i szyje skórę. P zaszyciu skóry na ranę pooperacyjną zakładany jest jałowy opatrunek. Każdy pacjent po pielolitotomii wymaga założenia cewnika Foley'a do pęcherza moczowego.
Dren wyprowadzony z przestrzeni zaotrzewnowej usuwany jest w chwili braku drenażu z operowanej okolicy.
Przez kilka - kilkanaście dni pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe operowanej okolicy przy kaszlu/ kichaniu i innych czynnościach powodujących napięcie mięśni brzucha. Do 6 miesięcy po operacji mogą utrzymywać się zaburzenia czucia w okolicy operowanej.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
TURT - inaczej TURBT - przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.
Ureterocele - torbiel ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne laserem.
- Ciało obce pęcherza i cewki moczowej - przewód elektryczny
- Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii
- Rana szarpana prącia po upadku z drabiny