- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ablacja zastawki cewki tylnej
Ablacja zastawki cewki tylnej - operacja zniszczenia ZCT
Zastawka cewki tylnej jest najczęstszą wadą wrodzoną powodującą przeszkodę podpęcherzową u płodów płci męskiej. Założeniem leczenia endoskopowego jest zniszczenie zastawki - zabieg nazywany jest ablacją.
Na czym polega ablacja zastawki cewki tylnej
Ablacja - znieszczenie zastawki cewki tylnej (ZCT) polega na endoskopowym nacięciu zastawki w taki sposób aby umożliwić swobodny wypływ moczu z pęcherza moczowego w czasie mikcji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Po dezynfekcji pola operacyjnego urolog wprowadza do cewki moczowej dziecka specjalny żel lignocainowy, który ma za zadanie ułatwić wprowadzenie do cewki moczowej specjalnego narzedzia endoskopowego nazywanyego uretrotomem. Uretrotom jest specjalnym narzędziem o małym kalibrze zaopatrzonym w optykę podłączoną do kamery endoskopowej. Zabieg obserwowany jest przez urologa dziecięcego na ekranie monitora.
Uretrotom dziecięcy ma kaliber 6 lub 8 Ch i uzbrojony jest w specjalny nóżsierpowatego kształtu. Po ocenie zastawki lekarz nacina nożem zastawkę taki sposób aby umożliwić swobodny wypływ moczu. Najczęściej nacięcia wykonywane są na godzinie 5,7 i 12. Po zabiegu lekarz zakłada silikonowy cewnik Foley'a założony przez cewkę moczowy, który usuwany jest po 2 - 10 dniach w zależności od warunków operacyjnych i standardów obowiązujących w danym oddziale.
Powikłnia endoskopowego leczenia zastawki cewki tylnej
Przezcewkowa ablacja ZCT może być przyczyną krwawienia z cewki moczowej, który z reguły ustępuje samoistnie i nie wymaga dodatkowej interwencji. Rzadko opisywano uszkodzenie zwieracza zewnętrznego cewki moczowej, które skutkuje nietrzymaniem moczu. Tak jak każdy zabieg w obrębie cewki moczowej ablacja zastawki cewki tylnej może być przyczyną zwężenia cewki moczowej.
Kontrole po zabiegu ablacji zastawki cewki tylnej
Standardowym postępowaniem po zabiegu endoskopowego zniszczenia ZCT jest kontrolna cystoskopia wykonywana po 3 miesiącach od operacji. Zabieg ma na celu ustalenie doszczędności ablacji. Cystoskopia jest badaniem polegającym na wziernikowaniu pęcherza moczowego specjalnym wziernikiem - cystoskopem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali endoskopowej.
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.
Kamica ureterocele - złóg w torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne.
Budowa i funkcja układu moczowego. Układ moczowy - anatomia i fizjologia. Fizjologia nerek.