- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Biopsja pęcherza moczowego
Biopsja pęcherza moczowego
Biopsja pęcherza moczowego wykonywana jest w celu analizy histopatologicznej jego śluzówki. Badanie polega na pobraniu fragmentów ściany pęcherza moczowego specjalnymi kleszykami. Zabieg wykonywany jest na sali endoskopowej w znieczuleniu dożylnym lub rzadziej regionalnym. Pacjent układany jest na fotelu zabiegowym w pozycji zbliżonej do ginekologicznej. Wycinki pobierane są specjalnymi kleszczykami endoskopowymi.
Urolog wprowadza przez cewkę moczową cystoskop zabiegowy, przez który pod kontrolą wzroku instaluje kleszczyki biopsyjne. Wycinki ze śluzówki zostają umieszczone w pojemniku z formaliną. Po zabiegu przez 1 - 2 dni może utrzymywać się krwiste zabarwienie moczu. W większości przypadków po biopsji pęcherza moczowego zakładany jest cewnik Foley'a, który utrzymywany jest przez 1 - 2 dni.
Fot. Kleszyki biopsyjne nad drobną papillomatyczną zmianą w obrębie trójkąta pęcherza moczowego.
Wskazania do wykonania biopsji pęcherza moczowego
Biopsja prawidłowo wyglądającej śluzówki pęcherza moczowego wskazana jest w przypadku stwierdzenia komórek raka w cytologii moczu lub w przypadku stwierdzenia litego guza pęcherza. Biopsja prawidłowej śluzówki w przypadku stwierdzenia papillomatycznego guza nie jest wskazana.
Kamica ureterocele - złóg w torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne.
Zielony laser - operacja przerostu gruczołu krokowego laserem zielonym. Greenlight - operacje prostaty laserem.
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.