- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rak prostaty - informacje ogólne
Rak gruczołu krokowego - Carcinoma prostatae - rak prostaty
Rak stercza jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych u mężczyzn w krajach rozwiniętych. W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowalności na raka prostaty co związane jest z wydłużeniem średniej długości życia, coraz większą świadomością pacjentów i wprowadzeniem oznaczania stężenia swoistego antygenu sterczowego - PSA do codziennej praktyki. Największa wykrywalność raka gruczołu krokowego obserwowana jest wśród mężczyzn między 65 a 75 rokiem życia.
Według Centralnego Rejestru Nowotworów w 2005 roku zarejestrowano 7095 zachorowań na raka gruczołu krokowego w Polsce. Z powodu raka gruczołu krokowego w 2005 roku zmarło 3592 mężczyzn.
Rak stercza wykrywany jest najczęściej u mężczyzn po 60 roku życia. Wśród najczęściej wymienianych czynników ryzyka zalicza się wiek pacjenta (wzrost zachorowalności wraz z wiekiem) oraz uwarunkowania genetyczne - występowanie raka prostaty u krewnych pierwszego stopnia.
Rak prostaty jest trzecim co do częstości nowotworem (po raku płuc i żołądka) powodującym zgony u mężczyzn. Częstość występowania raka stercza rośnie wraz z wiekiem. Według danych statystycznych współczynnik zachorowalności poniżej 50 roku życia wynosi 20 a u pacjentów w wieku 80 lat zbliża się do 90. Wykrycie raka prostaty we wczesnym stadium zaawansowania daje szansę na całkowite wyleczenie. Występowanie raka prostaty jest częstsze u pacjentów rasy czarnej.
Przygotowanie preparatu z prostatektomii do oceny histopatologicznej.
Rozcięcie zwężenia cewki moczowej - urethrotomia optica interna - operacja zwężenia cewki.
Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego - TURP. Operacja BPH - 60 ml.
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego
- Zapomniany przez pacjentkę cewnik DJ - 2 letnia historia
- Samoistna perforacja miedniczki nerkowej
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii