- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Biopsja prostaty
Biopsja gruczołu krokowego
Gruczoł krokowy (łac. prostata) jest gruczołem, który wielkością i kształtem przypomina kasztana.
Biopsja prostaty jest badaniem, podczas którego pobierane są drobne wycinki gruczołu krokowego do badania pod mikroskopem. Wynik badania histopatologicznego stanowi podstawę rozpoznania raka prostaty.
Aby urolog mógł obejrzeć strukturę gruczołu krokowego na ekranie aparatu USG konieczne jest włożenie głowicy transrektalnej do odbytnicy. Głowica transrektalna jest specjalną głowicą USG podobną do tych stosowanych w badaniach ginekologicznych.
Głowica transrektalna w swoim korpusie ma wbudowany kanał biopsyjny, przez który urolog wprowadza igłę TRUCUT. Igła TRUCUT jest specjalnie zaprojektowaną igłą, która umożliwia precyzyjne pobranie wycinków z gruczołu krokowego pod kontrolą obrazu oglądanego na monitorze aparatu USG.
Fot. Widok gruczołu krokowego w badaniu TRUS podczas biopsji stercza.
W jakim celu wykonuje się biopsję prostaty?
Biopsja prostaty ma na celu uzyskanie wycinków stercza do oceny histopatologicznej. Wycinki pobrane podczas biopsji prostaty utrwalane są w formalinie, a następnie po opracowaniu oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Biopsja gruczołu krokowego jest podstawowym badaniem stosowanym w przypadku podejrzenia raka prostaty.
O czym poinformować urologa przeprowadzającego biopsję prostaty?
Lekarz wykonujący badanie musi być poinformowany o przyjmowanych lekach, które mogą mieć wpływ na krzepnięcie krwi . Przed przyjęciem do szpitala warto zrobić listę przyjmowanych leków aby w czasie hospitalizacji uniknąć niepotrzebnego stresu. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszczepionych zastawkach i rozrusznikach serca.
Czy biopsja prostaty jest wykonywana w znieczuleniu?
Biopsja gruczołu krokowego wykonywana jest w większości przypadków w znieczuleniu miejscowym żelem lignocainowym. U pacjentów z nasiloną reakcją bólową wykonuje się biopsję w znieczuleniu dożylnym. W przypadku znieczulenia dożylnego pacjent musi być na czczo minimum przez 6 godzin przed znieczuleniem.
Jak wyglada przygotowanie pacjenta do biopsji prostaty?
W większości ośrodków standardowym przygotowaniem do biopsji prostaty jest zastosowanie Cipronexu 500 i Metronidazolu na dwa dni przed biopsją. Wieczorem przed biopsją stercza zaleca się wykonanie enemy (wlewka doodbytnicza). Ważne jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach, które mogą mieć wpływ na krzepnięcie krwi. Czasami konieczne jest odstawienie tych leków i zastąpienie ich podskórnymi zastrzykami z heperyny drobnocząsteczkowej.
Jak wygląda biopsja stercza?
Pacjent podczas biopsji ułożony jest na lewym boku. Przed przystąpieniem do biopsji stercza lekarz wykonuje badanie per rectum - polegające na ocenie stercza palcem przez odbytnicę. Kolejnym etapem badania jest wprowadzenie głowicy transrektalnej do odbytnicy. Przed pobraniem wycinków z prostaty urolog wykonuje USG transrektalne, oceniając gruczoł krokowy.
Kolejnym etapem jest pobranie od 6 do 12 wycinków z gruczołu krokowego. Czasami istnieje konieczność pobrania większej liczby wycinków. U pacjentów z bardzo dużym prawdopodobieństwem choroby nowotworowej wykonywana jest biopsja formalna (od 1 do kilku wycinków).
Jak biopsja jest odczuwana przez pacjenta?
Pacjenci poddawani biopsji gruczołu krokowego zgłaszają uczucie parcia na stolec, wrażenie ucisku na gruczoł krokowy. Moment pobrania wycinka z gruczołu krokowego odczuwany jest jako delikatne ukłucie. Po biopsji gruczołu krokowego pacjenci zgłaszają niewielki dyskomfort odczuwany w odbytnicy lub okolicy krocza. U części pacjentów pojawia się krew w moczu. Obecność krwi w moczu nie wymaga żadnej interwencji i ustępuje samoistnie. W przypadku utrzymywania się krwawienia lub masywnego krwiomoczu należy zgłosić się do urologa. Obecność krwi w nasieniu może pojawić się przez okres około miesiąca po biopsji. Krwawienie z odbytnicy utrzymuje się przez około 2-3 dni po biopsji gruczołu krokowego.
Kiedy zgłosić się do lekarza po biopsji prostaty?
Wśród objawów, które powinny skłonić do pilnej konsultacji urologicznej wymienia się temperaturę powyżej 38°C, zatrzymanie moczu, masywny krwiomocz i obfite krwawienie z odbytnicy.
Polecane artykuły
Wynik badania histopatologicznego - skala Gleasona
Biopsja gruczołu krokowego krok po kroku
Biopsja prostaty - film przedstawiający TRUS + B
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
Prostatectomia radykalna - usunięcie prostaty w raku gruczołu krokowego.