- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Kontrolne cystoskopie po TURT
Kontrolne cystoskopie po przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego
Rak pęcherza moczowego charakteryzuje się dużym ryzykiem nawrotu i progresji choroby co powoduje, że kontrolne badania cystokopowe mają kluczowe znaczenie w rozpoznawaniu nawrotu choroby. Każdy pacjent z rozpoznanym rakiem pęcherza moczowego po TURT wymaga okresowych cystoskopii kontrolnych.
W Polsce najczęściej stosowanym schematem jest schemat zaproponowany przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Okresowe cystoskopie dają możliwość wykrycia wznowy nowotworu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Częstość cystoskopii kontrolnych uzależniona jest od ryzyka progresji nowotworu stwierdzonego w badaniu histopatologicznym po TURT.
U pacjentów z powierzchownym rakiem pęcherza o wysokim ryzyku progresji zaleca się wykonanie kontrolnej cystoskopii 3 miesiące po przezcewkowej resekcji guza. Kolejne cystoskopie powinny być wykonywane co 3 miesiące przez okres 2 lat po TURT. W trzecim roku po TURT cystoskopie wykonywane są co 4 miesiące. W czwartym i piątym roku po TURT cystoskopie kontrolne zalecane są co 6 miesięcy. W przypadku gdy po zabiegu przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego przez 6 lat nie stwierdzono nawrotu choroby zaleca się coroczne kontrolne cystoskopie.
Schemat badań kontrolnych po TURT ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Stwierdzenie wznowy nowotworu pęcherza automatycznie odnawia schemat kontrolnych cystoskopii po TURT bez względu na czas jaki minął od TURT.
W przypadku pacjentów z rakiem o małym ryzyku nawrotu i progresji (dobrze zróżnicowany) o średnicy mniejszej niż 3 cm cystoskopia kontrolna może być wykonana standardowo po 3 miesiącach. W przypadku braku wznowy kolejną cystoskopię można u takiego pacjenta zaplanować po 9 miesiącach a kolejne w odstępach 12 miesięcznych.
Cystoskopia - widok cewki i pęcherza u mężczyzny z przerostem gruczołu krokowego. Cystoskopia - CY.
Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego. Ligatura venae et arteriae spermaticae per laparoscopiam.
Fotoselektywna waporyzacja prostaty laserem zielonym. Laser zielony - odparowanie gruczołu krokowego laserem.
Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.