- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Czynniki ryzyka raka jądra
Czynniki ryzyka raka jądra
Czynnikami ryzyka choroby określa się wszystko co ma związek ze zwiększoną zachorowalnością na daną chorobę. Różne schorzenia mają różne czynniki ryzyka. Czynniki ryzyka nie są jednoznaczne z wystąpieniem choroby i odwrotnie – brak czynników ryzyka nie daje gwarancji niezachorowania na daną jednostkę chorobową.
Wnętrostwo
Niezstąpione jądro – cryptoorchidism jest jednym z głównych czynników ryzyka raka jądra. Około 4 -9% pacjentów z rakiem jądra ma w wywiadzie niezstąpione jądro. W warunkach fizjologicznych jądra rozwijają się w jamie brzusznej płodu i pod koniec ciąży zstępują do worka mosznowego. Zdarza się, że jądra nie zstępują do worka mosznowego pozostając w jamie brzusznej co niekorzystnie wpływa na ich rozwój i powoduje zwiększone ryzyko raka jądra. U części pacjentów zstępowanie jądra zostaje zahamowane i niezstąpione jądro pozostaje w kanale pachwinowym co również jest niekorzystne.
U dzieci z niezstąpionym jądrem wykonuje się zabieg sprowadzenia jądra do worka mosznowego (orchidopexia) co redukuje ryzyko niepłodności w wieku dorosłym i pozwala na lepszą kontrolę jąder.
Wiek
Rak jądra występuje najczęściej w młodym wieku i jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn w wieku 20 - 35 lat. Blisko 90% raków jądra rozpoznawanych jest u pacjentów w wieku 20 - 35 lat. Rak jądra może wystąpić w każdym wieku mężczyzny.
Wywiad rodzinny
Występowanie raka jądra u krewnych pierwszego stopnia zwiększa ryzyko wystąpienia raka jądra. Około 2% pacjentów z rozpoznanym rakiem jądra podaje występowanie tego nowotworu u krewnych pierwszego stopnia. Dzieci pacjenta z rakiem jądra mają 2 - 6 krotnie wyższe ryzyko wystąpienia raka jądra.
Rasa
Zachorowalność na raka jądra jest około 5 razy większa wśród białych niż u czarnoskórych. Przyczyna tego zjawiska nie jest do końca poznana.
Niepłodność
Częstość występowania raka jądra jest około 3 razy większa u niepłodnych mężczyzn w porównaniu do zdrowej populacji.
Obciążenia genetyczne
Statystyki zachorowalności na raka jądra wskazują, że pacjenci z chorobami genetycznymi takimi jak zespół Downa lub zespół Klinefeltera mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jądra.
Rak drugiego jądra – u około 3% mężczyzn z rakiem jądra może rozwinąć się rak drugiego jądra.
Przezcewkowa operacja przerostu gruczołu krokowego - TURP. Operacyjne leczenie przerostu stercza.
Usunięcie cewnika DJ - ilm przedstawia obraz z kamery endoskopowej nagrany podczas zabiegu usunięcie cewnika DJ z lewego moczowodu.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.