- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Objawy kamicy nerkowej
Objawy kamicy nerkowej
W chwili gdy diagnostyka obrazowa stała się powszechnie dostępna zdecydowana większośc przypadków kamicy nerkowej wykrywana jest przypadkowo podczas bdania USG jamy brzusznej robionego w celu diagnostyki różnych schorzeń.
W praktyce klinicznej kamica nerkowa powodująca utrudnienie odpływu moczu z układu kielichow - miedniczkowego nerki objawia się atakiem kolki nerkowej. Kolka nerkowa jest silnym bólem okolicy lędźwiowej spwowodowanym zablokowaniem odpływu moczu z nerki przez złóg w miedniczce lub częściej w moczowodzie. W przypadku lokalizacji złogu w moczowodzie bólowi okolicy lędźwiowej może towarzyszyć promieniowanie bólu do podbrzusza i zewnętrznych narządów płciowych. Atakowi kolki nerkowej w większości przypadków towarzyszą mdłości i wymioty. W przypadku gdy złóg powodujący utrudniony odpływ moczu z nerki zlokalizowany jest w dolnym odcinku moczowodu może pojawić się uczucie parcia na mocz i promieniowanie bólu do narządów płciowych zewnętrznych.
Ból kolkowy spowodowany jest rozciągnięciem torebki nerkowej przez nadmiernie wypełniony moczem układ kielichowo - miedniczkowy nerki. Dodatkowym czynnikiem potęgującym ból jest miejscowe niedokrwienie ściany miedniczki lub moczowodu spowodowane uciskającym złogiem.
Kamica nerkowa - odlewowa i kielichowa, które nie powodują utrudnionego odpływu moczu z nerki z reguły nie dają żadnych dolegliwości i wykrywane są w czasie badania USG jamy brzusznej wykonanego z powodu nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu.
Czasami pacjenci z kamicą nerkową zgłaszają pobolewanie w okolicy lędźwiowej po stronie kamiczej nerki. Złóg zlokalizowany w kielichu lub złóg w miedniczce nerkowej, który nie utrudnia odpływu moczu z UKM nerki z reguły jest bezobjawowy.
Przezcewkowa operacja przerostu gruczołu krokowego - TURP. Operacyjne leczenie przerostu stercza.
Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.