- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ureteropielografia wstępująca
Ureteropielografia wstępująca
Ureteropielografia wstępująca - inaczej pielografia wstępująca jest badaniem radiologicznym polegającym na założeniu cewnika moczowodowego do moczowodu i podaniu środka cieniującego - kontrastu. Badanie wykonywane jest w przypadku gdy nie ma możliwości zobrazowania miedniczki lub moczowodu innymi badaniami.
Założenie cewnika moczowodowego odbywa się w warunkach sali endoskopowej. Pacjent układany jest na stole zabiegowym w pozycji ginekologicznej. Kolejnym krokiem badania jest wprowadzenie przez cewkę do pęcherza moczowego specjalnego cystoskopu, przez który urolog instaluje cewnik moczowodowy w moczowodzie.
Fot. Ureteropielografia wstępująca u pacjenta z wodonerczem prawostronnym w przebiegu nowotworu urothelialnego moczowodu - widoczny brak przechodzenia kontrastu poza przeszkodę w moczowdzie
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej w pracowni rentgenowskiej lub na sali endoskopowej wyposażonej w aparat rentgenowski. W czasie badania urolog powoli podaje kontrast cewnikiem moczowodowym i na ekranie monitora kontroluje stopień wypełnienia układu moczowego.
Ureteropielografia wstępująca jest badaniem stosunkowo bezpiecznym i nie wymaga znieczulenia pacjenta. Pacjenci z alergią na środki kontrastujące stosowane w radiologii mogą mieć wykonywaną pielografię wstępującą bez specjalnego przygotowania.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.
TURBT - transurethral resection of bladder tumour. Usunięcie guza pęcherza moczowego.