- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rak nerki - badania diagnostyczne
Rak nerki - diagnostyka obrazowa
Badanie USG
Badanie ultrasonograficzne - USG jest najtańszym, najmniej inwazyjnym badaniem, które pozwala na ocenę narządów miąższowych. W chwili obecnej większość guzów nerek wykrywana jest przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej wykonywanego w diagnostyce schorzeń jamy brzusznej, dolegliwości bólowych brzucha lub w diagnostyce krwiomoczu.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania USG jamy brzusznej. Badanie USG jest bezpieczne dla pacjentek w ciąży oraz pacjentów z niewydolnością nerek - nie wymaga podania środków kontrastujących.
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. W czasie badania lekarz może prosić pacjenta o położenie się na boku co pozwala na lepsze uwidocznienie nerek. Nerki są narządami ruchomymi oddechowo dlatego lekarz wykonujący badanie USG jamy brzusznej będzie wydawał polecenia nabrania głębokiego wdechu lub wypięcia brzucha. Aby lekarz mógł ocenić cały układ moczowy konieczne jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego.
Tomografia komputerowa - CT
Tomografia komputerowa pozwala na dokładną ocenę zaawansowania nowotworów nerki. Najczęstszym wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest potwierdzenie rozpoznania guza stwierdzonego w USG jamy brzusznej, ocena stopnia zaawansowania choroby, umiejscowienie guza i jego stosunek do otaczających struktur.
Tomografia komputerowa wykonywana jest przez radiologa w pracowni CT. Przed przystąpieniem do badania pielęgniarka zakłada pacjentowi wenflon w żyłę w zgięciu łokciowym, przez który podawany będzie środek cieniujący. Badanie składa się z dwóch lub trzech faz. Każda faza trwa około 20 - 25 sekund. Badanie jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta i wykonywane jest w pozycji leżącej. Pierwsza faza wykonywana jest przed podaniem środka kontrastującego. Badanie wykonywane jest celem oceny położenia nerek ich budowy morfologicznej oraz pozwala na stwierdzenie zwapnień oraz złogów w układzie kielichowo - miedniczkowym nerek.
Kolejna faza badania - faza naczyniowa wykonywana jest po dożylnym podaniu środka kontrastującego. Celem badania w fazie naczyniowej jest uwidocznienie zmian zależnych od naczyń a także ocena żył nerkowych.
Rezonans magnetyczny - MRI
Rezonans magnetyczny ma pomocnicze znaczenie w procesie diagnostycznym guzów nerek. Badanie wykonywane jest w przypadku kiedy USG i tomografia komputerowa daje niejednoznaczny obraz guza nerki.
Wynik tomografii komputerowej lub wynik rezonansu magnetycznego mają kluczowe znaczenie w kwalifikacji do leczenia operacyjnego guzów nerki. Mimo coraz doskonalszych technik obrazowania zdarzają się operacje, w których usunięto nerkę, w której patomorfolog nie rozpoznał procesu nowotworowego.
Zakładanie cewnika DJ do moczowodu - założenie cewnika moczowodowego Pig Tail - JJ.
Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.