- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rak nerki - objawy
Objawy raka nerki
Rozpowszechnienie USG w diagnostyce schorzeń jamy brzusznej przyczyniło się do wzrostu liczby rozpoznań nowotworów nerki bezobjawowych klinicznie. Klasyczna triada objawów raka nerki - krwiomocz, ból okolicy lędźwiowej i wyczuwalny przez powłoki guz występuje u około 7% pacjentów z rakiem nerki.
Rak nerki jest chorobą podstępną, której rozwój przez długi czas jest niemy klinicznie co powoduje, że duży odsetek guzów rozpoznawanych jest w zaawansowanym stadium. Zdarza się, że pierwszym objawem raka nerki są dolegliwości związane z obecnością przerzutów do kości, płuc lub objawy ogólne takie jak niedokrwistość wtórna, stany gorączkowe lub utrata masy ciała.
Najczęściej występującym wczesnym objawem raka nerki, który powinien być zawsze sygnałem alarmowym jest krwiomocz. Nawet jednorazowy krwiomocz wymaga zgłoszenia się do urologa. Krwiomocz w przypadku raka nerki świadczy o naciekaniu układu kielichowo - miedniczkowego i występuje u blisko 38% pacjentów z rakiem nerki.
Fot. Próbka moczu u pacjenta z krwiomoczem
Tępe bóle okolicy lędźwiowej mogą być spowodowane naciekiem nowotworu poza nerkę, wodonerczem wywołanym uciskiem przez masę guza lub zatkaniem moczowodu przez masy guza lub skrzepy krwi. Czasami zdarza się, że zgłaszają się do urologa pacjenci z zaawansowanym rakiem nerki dającym bóle okolicy lędźwiowej, które traktowane były jako dolegliwości ze strony kręgosłupa. Ucisk guza na żylę jądrową może spowodować powstanie żylaków powrózka nasiennego co czasami jest pierwszym objawem niepokojącym pacjenta. Nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie farmakologiczne czasami jest pierwszym objawem raka nerki produkującego reninę.
Najczęściej stwierdzanymi odchyleniami w badaniach laboratoryjnych występującymi u pacjentów z rakiem nerki są :
- utrata masy ciała
- niedokrwistość wtórna lub czerwienica spowodowana produkcją przez komórki raka erytropoetyny
- hiperkalcemia
- nocne poty i stany podgorączkowe
- podwyższony OB stwierdzany jest blisko u połowy pacjentów z rakiem nerki
- nadciśnienie tętnicze
- podwyższone wartości AspAT, AlAt, ALP, hipoalbuminemia nawet w przypadku braku przerzutów do wątroby - zespół Stauffera
Rak nerki z obecnością przerzutów odległych może dawać objawy charakterystyczne dla zajętego narządu. Przerzuty raka nerki do płuc mogą powodować obniżenie tolerancji wysiłku, duszność, uporczywy kaszel. Przerzuty do wątroby mogą powodować tępe bóle prawego podżebrza i pojawiają się dopiero przy naciąganiu torebki wątroby przez powiększający się przerzut. Obecność przerzutów do kośćca objawia się trudnymi do opanowania bólami a także występowaniem złamań patologicznych.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Prostatektomia radykalna - leczenie operacyjne raka prostaty - operacja klasyczna.
Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.