- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rodzaje histopatologiczne
Rodzaje histopatologiczne raka nerki
Rozpoznanie raka nerki stawiane jest na podstawie oceny histopatologicznej preparatu z operacji usunięcia nerki, oceny preparatu z operacji nerkooszczędzającej lub materiału z biopsji nerki.
Typy histopatologiczne raka nerki
Rak jasnokomórkowy - najczęstszy rak nerki, który swoją nazwę zawdzięcza dużym komórkom o jasnej cytoplazmie, które powodują charakterystyczny obraz guza na przekroju. Rak jasnokomórkowy nerki stanow najczęstszy typ histopatologiczny stwierdzany w blisko 80-90% przypadków. Rak jasnokomórkowy najczęściej występuje w postaci pojedynczego, jednostronnego guza. Cechą charakterystyczną nowotworu jest wrastanie do żyły nerkowej i żyły głównej dolnej - wenotropizm. Czop nowotworowy może poprzez żyłę główną dolną wrastać do prawego przedsionka serca. Wielkość guza nie koreluje z jego złośliwością histopatologiczną.
Rak brodawkowaty - rodzaj raka stwierdzany w 10 - 15% przypadków raka nerki. Rak brodawkowaty podzielony jest na dwa podtypy - podtyp 1 i podtyp 2. Podtyp 1 raka brodawkowatego nerki zbudowany jest z małych komórek charakteryzuje się lepszym rokowaniem. Rokowanie w przypadku raka brodawkowatego jest korzystniejsze niż typie jasnokomórkowym. Rak brodawkowaty częściej występuje u pacjentów dializowanych.
Rak chromofobny - nowotwór stanowi około 5% wszystkich raków nerki. Wariant chromofobny charakteryzuje się lepszym rokowaniem od raka jasnokomórkowego i brodawkowego.
Fot. Jasnokomórkowy rak nerki - przekrój preparatu z nefrektomii.
Rak z cewek zbiorczych Belliniego - rzadki rodzaj raka nerki charakteryzujący się wyjątkowo niekorzystnym rokowaniem. U blisko 50% pacjentów z rakiem z cewek zbiorczych rozpoznaje się przerzuty w momencie rozpoznania choroby.
Histopatologiczne czynniki prognostyczne w raku nerki
Czynniki rokownicze w raku nerki można podzielić na anatomiczne, histopatologiczne i kliniczne.
Czynniki anatomiczne raka nerki - stopień zaawansowania guza w klasyfikacji TNM raka nerki ma istotne znaczenie rokownicze. Wielkość guza pierwotnego i obecność przerzutów są niezależnymi czynnikami rokowniczymi w raku nerki.
Czynniki histologiczne - do oceny złośliwości komórek raka nerki wykorzystywana jest skala Fuhrrmana. Podział według Fuhrman uznawany jest za niezależny czynnik rokowniczy. Rokowanie uzależnione jest od podtypu histopatologicznego raka nerki. Podtyp chromofobny charakteryzuje się najlepszym rokowaniem natomiast typ jasnokomórkowy najgorszym.
Czynniki kliniczne - stan ogólny pacjenta, wyniszczenie nowotworowe i objawy kliniczne nowotworu.
Polecane artykuły
Rak nerki - objawy, rozpoznanie i leczenie
Badania diagnostyczne w guzach nerki
Metody leczenia guzów nerki
Klasyfikacja TNM guzów nerki
Budowa anatomiczna nerek
Polecane filmy
Nefrektomia częściowa - operacja robodem da Vinci
Nefrektomia laparoskopowa - laparoskopowa operacja usunięcia nerki
Nefrektomia lędźwiowa - operacja usunięcia nerki z powodu wielotorbielowatości
Anatomia i fizjologia układu moczowego
Tomografia komputerowa - film poglądowy na temat badania tomograficznego - CT.
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.
Endoskopowe przezskórne usunięcie złogu z nerki - PCNL.
Guz pęcherza moczowego - operacja TURT. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.