- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Skala Fuhrmana
Skala Fuhrmana w klasyfikacji histopatologicznej raka jasnokomórkowego nerki
Skala Fuhrmana wykorzystywana jest w klasyfikacji histopatologicznej raka jasnokomórkowego nerki. Skala wprowadzona została w 1982 roku i stanowi jeden z najważniejszych czynników rokowniczych pacjentów z rakiem nerki. Klasyfikacja dzieli jądra komórkowe nowotworu na 4 stopnie. Uważa się, że istnieje związek pomiędzy stopniem cytologicznej złośliwości nowotworu w klasyfikacji Fuhrmana a rokowaniem. Skala Fuhrmana jest drugim po stopniu w klasyfikacji TNM czynnikiem rokowniczym w raku nerki.
Czterostopniowa skala Fuhrmana opiera się na jakościowej ocenie następujących cytoarchitektonicznych cech jądra komórkowego:
wielkość jądra komórkowego
regularność obrysów jądra komórkowego
obecność jąderka
Skala Fuhrmana wykorzystywana jest wyłącznie w klasyfikacji raków jasnokomórkowych nerki i nie znajduje zastosowania w innych typach raka nerki. Stopień 1 w klasyfikacji oznacza jądra komórkowe najbardziej zbliżone do jąder występujących w prawidłowych komórkach i charakteryzuje się najlepszym rokowaniem. Stopień 4 w skali Fuhrmana oznacza jądra o dużej degeneracji i wiąże się ze złym rokowaniem. W wielu ośrodkach skala Fuhrmana została uproszczona do 3 stopni.
W jaki sposób patomorfolog określa stopień w skali Fuhrmana?
W celu określenia stopnia Fuhrmana komórek raka nerki konieczne jest barwienie preparatu hematoksyliną eozyną (H+E). Badanie wykonywane jest pod mikroskopem.
Cewnikowanie kobiety - założenie cewnika Foley'a do pęcherza moczowego - film instruktarzowy.
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.