- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Wnętrostwo - wpływ na płodność
Wnętrostwo a płodność
Parametry nasienia są często nieprawidłowe u pacjentów z wnętrostwem. Prawidłową liczbę plemników stwierdza się u około 45% pacjentów z wnętrostwem jednostronnym i u około 25% pacjentów z obustronnym. Obustronne wnętrostwo znacznie redukuje szansę posiadania potomstwa. Jednostronne wnętrostwo daje szanse na posiadanie potomstwa na takim samym poziomie jak w zdrowej populacji. U mężczyzn z obustronnym wnętrostwem oligozoospermia lub azoospermia stwierdzana jest w około 80% przypadków. Wczesne leczenie wnętrostwa jest najlepszym sposobem zachowania spermatogenezy w jądrze. Leczenie operacyjne wnętrostwa w 1-2 roku życia może mieć pozytywny efekt na płodność w wieku dorosłym. Nie ma badań, które potwierdziłyby korzystny wpływ leczenia operacyjnego na płodność.
Wnętrostwo wywiera niekorzystny wpływ na jądro przeciwległe. W kilku badaniach dowiedziono, że liczba spermatogonii w jądrze przeciwległym do niezstąpionego jest niższa niż w populacji mężczyzn bez wnętrostwa. Często wymienianym czynnikiem upośledzającym płodność mężczyzn z niezstąpionym jądrem są przeciwciała opłaszczone na plemnikach. U mężczyzn z niezstąpionym jądrem obserwuje się zwiększone miana przeciwciał przeciwplemnikowych niż w grupie mężczyzn bez wnętrostwa.
Histopatologiczne aspekty wnętrostwa
Zmiany degeneracyjne w komórkach zarodkowych jądra pojawiają się u chłopców po pierwszym roku życia. W ciągu drugiego roku życia u 10-45% pacjentów dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia jądra. W preparatach histopatologicznych niezstąpionych jąder obserwuje się zmniejszenie liczby spermatogonii, zwiększenie ilości tkanki tworzącej kanaliki nasienne, mniejsze kanaliki nasienne.
·
Cewnikowanie moczowodu - zakładanie cewnika moczowodowego do moczowodu.
Tomografia komputerowa - film poglądowy na temat badania tomograficznego - CT.