- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Powikłania wnętrostwa
Wnętrostwo - powikłania
Do najczęściej wymienianych powikłań wnętrostwa zalicza się :
Zwiększone ryzyko występowania raka jądra
Skręt jądra
Pogorszenie jakości nasienia
Rak jądra u pacjenta z niezstąpionym jądrem
Wnętrostwo jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka jądra. Według statystyk największe ryzyko istnieje w przypadku wnętrostwa wewnątrzbrzusznego. Orchidopexia czyli operacja sprowadzenia jądra do moszny nie redukuje ryzyka powstania nowotworu jądra. Jądro sprowadzone do moszny umożliwia pacjentowi samokontrolę, która wychwyci ewentualne nieprawidłowości w budowie jądra.
Skręt niezstąpionego jądra
Skręt jądra jest stanem nagłym, który z reguły wymaga interwencji chirurgicznej. W przypadku jądra wewnątrzbrzusznego objawy mogą być niespecyficzne. Skręt jądra powoduje zahamowanie przepływu krwi przez naczynia powrózka nasiennego i tym samym stanowi zagrożenie dla gonady. Skręt jądra trwający ponad 5-6 godzin w 98% przypadków kończy się jego martwicą.
Pogorszenie jakości nasienia
Procesy zachodzące w jądrze niezstąpionym wpływają na pogorszenie jakości nasienia. Połowa pacjentów operowanych z powodu wnętrostwa jednostronnego ma prawidłowe parametry nasienia. W przypadku pacjentów z wnętrostwem obustronnym oligospermię lub azoospermię stwierdza się u blisko 85% pacjentów po okresie dojrzewania. Wnętrostwo powoduje postępujący spadek komórek zarodkowych co uważane jest za główną przyczynę bezpłodności w tej wadzie.
Wnętrostwo wywiera niekorzystny wpływ na jądro przeciwległe. W kilku badaniach dowiedziono, że liczba spermatogonii w jądrze przeciwległym do niezstąpionego jest niższa niż w populacji mężczyzn bez wnętrostwa. Często wymienianym czynnikiem upośledzającym płodność mężczyzn z niezstąpionym jądrem są przeciwciała opłaszczone na plemnikach. U mężczyzn z niezstąpionym jądrem obserwuje się zwiększone miana przeciwciał przeciwplemnikowych niż w grupie mężczyzn bez wnętrostwa.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
E. coli - Escherichia coli - pałeczka okrężnicy - animacja przedstawiająca bakterię.
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.
UOW - uretrotomia optyczna wewnętrzna - endoskopowe leczenie zwężenia cewki moczowej.