- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Wnętrostwo - podział kliniczny
Podział kliniczny wnętrostwa
Jądro wewnątrzbrzuszne – stanowi około 3% wszystkich przypadków wnętrostwa. Jądro wewnątrzbrzuszne jest niewyczuwalne palpacyjnie. Jądra zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej mają największą tendencję do nowotworzenia.
Jądro kanałowe – zlokalizowane w obrębie kanału pachwinowego – może być wyczuwalne palpacyjnie. Częstość występowania jąder niezstąpionych o tej lokalizacji stanowi około 72% wszystkich przypadków wnętrostwa. Jądro w kanale pachwinowym z reguły jest wyczuwalne przez skórę i często towarzyszy mu przepuklina pachwinowa. W niektórych przypadkach jądro zlokalizowane w kanale pachwinowym nie jest wyczuwalne - najczęściej spowodowane to jest zanikiem jądra lub dużą ilością tkanki tłuszczowej.
Jądro ektopiczne – jądro przemieszczone. Do nieprawidłowego przemieszczenia jądra dochodzi podczas wędrówki jądra z jamy brzusznej do moszny. Jądra ektopiczne są zwykle prawidłowej budowy i wielkości. Częstość występowania tej postaci wnętrostwa wynosi około 10%. Wyróżnia się następujące miejsca ektopowego położenia jądra:
1. kroczowe
2. udowe
3. w zachyłku pachwinowym powierzchownym
4. mosznowe po przeciwległej stronie
5. nadłonowe
Jądro wędrujące - jądro, którego sprowadzenie do moszny jest możliwe jednak ma ono stałą tendencję do ucieczki do kanału pachwinowego.
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
Cystoskopia - widok cewki i pęcherza u mężczyzny z przerostem gruczołu krokowego. Cystoskopia - CY.
Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.