- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Objawy kamicy moczowodowej
Objawy kamicy moczowodowej
Odmiennie niż ma to miejsce w przypadku kamicy nerkowej zdecydowana większość złogów - kamieni umiejscowionych w moczowodzie daje dolegliwości. Kamica moczowodowa najczęściej objawia się atakiem kolki nerkowej. Kamień w moczowodzie powoduje różnego stopnia przeszkodę w odpływie moczu z układu kielichowo - miedniczkowego nerki. Utrudniony spływ moczu z nerki powoduje poszerzenie UKM a co za tym idzie wzmożone napięcie torebki włóknistej nerki i związany z nim ból kolkowy okolicy lędźwiowej. Przewlekła blokada w odpływie moczu może być bezobjawowa co często prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerki.
Utrudniony odpływ moczu z nerki przyczynia się do rozwoju infekcji układu moczowego, która może prowadzić do urosepsy. W większości przypadków kamicy moczowodowej dolegliwościom bólowym towarzyszy krwiomocz lub krwinkomocz spowodowane drażniącym działaniem złogu na śluzówkę moczowodu. Krwiomocz i krwinkomocz nie są specyficzne dla kamicy moczowodu i nie występują w około 10% przypadków.
Kolka nerkowa - łac. Colica renalis jest określeniem bardzo silnego bólu okolicy lędźwioej, który spowodowany jest utrudnionym odpływem moczu z ukladu kielichowo - miedniczkowego nerki. Utrudniony odpływ moczu z UKM powoduje napinanie się torebki nerkowej co skutkuje drażnieniem receptorów bólowych, dodatkowym czynnikiem potęgującym ból jest ból spowodowany przez niedokrwienie uciśniętej przez złóg moczowy ściany miedniczki nerkowej lub ściany moczowodu.
Kolka nerkowa powoduje porażenie perystaltyki jelit co objawia się wzdęciem brzucha, mdłościami i wymiotami. Kolka nerkowa spowodowana złogiem w dolnym odcinku moczowodu może objawiać się uczuciem parcia na mocz lub bólem promieniującym z okolicy lędźwiowej do podbrzusza i zewnętrznych narządów płciowych lub wewnętrznej powierzchni uda.
Kolka nerkowa może być spwodowana przez wszystkie przyczyny powodujące zablokowanie odpływu moczu dlatego ważna jest diagnostyka pozwalająca ustalić przyczynę dolegliwości. Choroby nowotworowe nerki, moczowodu lub pęcherza moczowego mogą spowodować kolkę nerkową. W przypadku raka nerki najczętszą przyczyną pojawienia się kolki nerkowej są skrzepy krwi lub masy guza "rodzące" się moczowodem. Wielokrotnie można się spotkać z kolką nerkową spowodowaną chorobą nowotworową pęcherza, gruczołu krokowego lub narządów miednicy mniejszej a także jelit.
Całkowite zatrzymanie moczu w przebiegu kolki nerkowej może pojawić się u pacjentów z kamicą moczowodową obustronną lub kamicą moczowodową jedynej nerki.
Guz pęcherza moczowego - operacja TURT. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.
Operacja przedstawiająca eksplorację moszny u pacjenta ze skrętem jądra.
Przygotowanie preparatu z prostatektomii do oceny histopatologicznej.