- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Jaki rodzaj kamienia w nerce - skład złogu
Jaki rodzaj kamienia w nerce - analiza składu
Mam cztery kamienie w nerce i chcę ustalić rodzaj kamienia, czy są to kamienie: szczawianowe, fosforanowe czy wapniowe. Wiem, że muszę oddać mocz z całej doby i wykonać badanie krwi. Moje pytanie - jakie należy wykonać badania laboratoryjne?
Fot. Złóg nerkowy.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Określenie składu złogów w układzie moczowym na podstawie analizy z dobowej zbiórki moczowej jest niemiarodajna. Wytyczne EAU dotyczące analizy składu złogów nerkowych rekomendują analizę składu złogu metodami fizycznymi takimi jak spektroskopia w podczerwieni lub badanie rentgenowskie. Obie z wymienionych metod nie są wykonywane w Polsce w celu ustalenia składu złogów. Najczęściej wykonywanym badaniem służącym do określenia składu złogu jest analiza chemiczna charakteryzująca się wysoką wiarygodnością wyniku. Uzyskany wynik może być podstawą do rozszerzenia diagnostyki o badania biochemiczne. Do wykonania analizy chemicznej wystarczy niewielki fragment złogu. Więcej informacji można znaleźć w dziale: Kamica nerkowa.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
Częściowe usunięcie nerki robotem da Vinci. Nefrektomia częściowa - NSS.
Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.