- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Nasieniak jądra - Seminoma testis - co dalej?
Nasieniak jądra - Seminoma testis - co dalej?
Jestem dwa tygodnie po usunięciu jądra, Dzisiaj odebrałem wynik badania histopatologicznego. Czekam na wizytę u onkologa. Markery nowotworowe były w granicach normy. W wykonanym CT jamy brzusznej i zdjęciu RTG klatki piersiowej nie stwierdzono przerzutów. Czy można ogólnie określić jakie leczenie może mnie czekać? Poniżej opis badania histopatologicznego :
MAKROSKOPOWO
Jądro wym: 4,3x3,5x3,5 cm leżące w osłonkach z powrózkiem nasiennym o dł.
6 cm. Na przekrojach w dolnym biegunie jądra guzek o średnicy 2 cm
dochodzacy do osłonki białawej. Poza guzem jądro o obrazie typowym.
MIKROSKOPOWO
Seminoma testis dextrae - pT1
Guz jądra o śr. 2 cm, naciekający osłonkę białawą bez jej
przekraczania. Inwazji nowotworowej naczyń nie stwierdzono.
Nowotwór nie nacieka najądrza. Powrózek nasienny wolny od nacieku
nowotworowego. Margines chirurgiczny wolny od nacieku nowotworowego.
Odpowiedź zespołu eurologia.pl
Z przedstawionego przez Pana opisu można zakwalifikować raka do nasieniaka w I stadium klinicznego zaawansowania co oznacza guz ograniczony do jądra bez przerzutów w badaniach obrazowych oraz prawidłowe stężenia markerów nowotworowych po orchidektomii.
Pacjenci z nasieniakami w I stopniu zaawansowania klinicznego mają nowotwór ograniczony do jądra a całkowite wyleczenie możliwe jest u ponad 99% pacjentów.
Głównym leczeniem w nasieniakach jądra w I stadium zaawansowania klinicznego jest orchidektomia. Kolejnym etapem leczenia jest chemioterapia, radioterapia lub ścisły nadzór nad pacjentem, który pozwoli na szybkie wychwycenie ewenualnego nawrotu choroby.
Leczenie raka nasieniakowatego jądra rozpoczyna się chirurgicznym usunięciem chorego jądra z dostępu pachwinowego. Kolejnym krokiem jest chemioterapia lub radioterapia. Czasami korzysta się ze wszystkich dostępnych metod leczenia. Łączenie dwóch lub więcej sposobów leczenia nazywane jest terapią multimodalną i w znacznym stopniu przyczyniło się do polepszenia wyników leczenia raka jądra.
Terapia adjuwantowa
Należy pamiętać, że część pacjentów z nasieniakiem jądra w I stopniu klinicznego zaawansowania mają mikroprzerzuty raka w węzłach chłonnych, których nie można uwidocznić żadną metodą. Obecność mikroprzerzutów w węzłach chłonnych jest przyczyną nawrotów choroby po leczeniu operacyjnym bez włączenia dodatkowych metod.
Terapia adjuwantowa – chemioterapia lub radioterapia po orchidektomii (usunięcie jądra) ma na celu eliminację komórek nowotworowych zlokalizowanych poza usuniętym jądrem.
Około 15% pacjentów po orchidektomii z powodu nasieniaka w I stopniu klinicznego zaawansowania bez dodatkowego leczenia ma szansę na nawrót choroby. Chemioterapia lub naświetlania węzłów chłonnych pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wznowy.
Początkowo większość pacjentów po orchidektomii z powodu nasieniaka w I stopniu zaawansowania klinicznego kwalifikowana była do naświetlań. W chwili obecnej liczne badania potwierdziły skuteczność leczenia nasieniakowatego raka jądra z użyciem karboplatyny. Karboplatyna wykazuje podobną skuteczność co radioterapia z mniejszą ilością działań nieporządanych.
Ścisły nadzór nad pacjentem jako terapia adjuwantowa
Ścisły nadzór nad pacjentem po orchidektomii ma za zadanie wczesne wykrycie ewentualnej wznowy i szybkie włączenie odpowiedniego leczenia. Nadzór nad pacjentem polega na częstych kontrolach i badaniach diagnostycznych takich jak CT brzucha, zdjęcie klatki piersiowej czy oznaczenie markerów nowotworowych raka jądra.
Około 15% pacjentów objętych ścisłym nadzorem ma nawrót choroby. Korzystym efektem terapii jest to, że blisko 85% pacjentów, u których nie stwierdza się wznowy nie jest eksoponowanych na szkodliwe działanie radioterapii lub chemioterapii. Ścisły nadzór nad pacjentem po orchidektomii z powodu nasieniaka jądra w I stadium klinicznego zaawansowania prowadzony jest przez kilka lat. Około 20 % nawrotów choroby stwierdzanych jest w 4-5 roku po operacji.
Podsumowując leczenie adjuwantowe nasieniaka jądra w I stopniu klinicznego zaawansowania z wkorzystaniem radioterapii, chemioterapii, intensywnego nadzoru są skutecznymi sposobami leczenia pacjentów z rakiem jądra.
Ścisła współpraca pacjenta z onkologiem i urologiem pozwoli na zmniejszenie ryzyka ewentualnych powikłań wkalkulowanych w leczenie lub ich odpowiednie leczenie. Odpowiednie leczenie powikłań poprawi komfort pacjenta i pozwoli na szybszą kontunuację zaplanowanego leczenia.
Więcej informacji na temat leczenia raka jądra znajdzie Pan w dziale Leczenie raka jądra naszego serwisu.
Kamica pęcherza moczowego i moczowodowa - URSL i usunięcie złogu.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.
TURBT - Transurethral resection of bladder tumour. Przezcewkowa resekcja guza.
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii
- Ciało obce pęcherza i cewki moczowej - przewód elektryczny
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego
- Zapomniany przez pacjentkę cewnik DJ - 2 letnia historia