- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Torbiel nerki - informacje ogólne
Torbiel nerki - cystis renis
Torbiel prosta nerki jest najczęściej rozpoznawaną zmianą łagodną nerki. Torbielą nerki nazywa się przestrzeń płynową ograniczoną torebką. Torbiele nerki zaliczana są do nowotworów łagodnych i najczęściej występuje jako zmiana pojedyncza w dolnym biegunie nerki.
Mechanizm powstawania torbieli nerek nie jest poznany. Istnieją dwie niepotwierdzone teorie tworzenia się torbieli. Według jednej z nich czynniki mechaniczne mają kluczowe znaczenie w powstaniu torbieli i dlatego najczęściej rozpoznaje się je u starszych mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego - BPH. Czynniki toksyczne indukujące powstawanie torbieli są założeniem drugiej teorii.
Fot. Torbiel prosta nerki o średnicy 4 cm - preparat uzyskany podczas nefroureterektomii z powodu raka urothelialnego miedniczki nerkowej.
Blisko 80% pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości. Bardzo rzadko torbiel nerki może być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Z reguły dzieje się tak w przypadku dużych torbieli zlokalizowanych w okolicy wnęki nerki. Najczęstszym objawem sugerującym występowanie torbieli jest niewielki ból okolicy lędźwiowej.
Torbiele nerek w zdecydowanej większości wykrywane są przypadkowo w czasie badania USG jamy brzusznej. Na zdjęciach urograficznych torbiel nerki może modelować układ kielichowo - miedniczkowy. W przypadku torbieli wielokomorowych, torbieli z echami wewnętrznymi widocznymi w USG sięga się po tomografię komputerową.
Leczenie torbieli nerek ograniczone jest tylko do przypadków dających objawy. Torbiele bezobjawowe powinny być leczone zachowawczo z okresową kontrolą ultrasonograficzną.
Torbiel nerki może być nakłuta pod kontrolą USG i opróżniona z płynu. Płyn z torbieli wysyłany jest do badania cytologicznego i mikrobiologicznego. W przypadku dużych torbieli może być konieczne pozostawienie cieńkiego drenu na kilka dni. W przypadku nawracających torbieli objawowych można rozważyć leczenie operacyjne. Preferowaną metodą leczenia objawowych torbieli jest laparoskopia.
Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego. Ligatura venae et arteriae spermaticae per laparoscopiam.
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.