- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Kolka nerkowa - postępowanie
Postępowanie w kolce nerkowej - leczenie zachowawcze kamicy moczowodowej
Mój narzeczony kilka godzin temu miał atak kolki nerkowej. Poszedł do lekarza, który rozpisał mu leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Z bólu i stresu narzeczony nie zapamiętał zbyt wiele z wizyty. Czy są jakieś zalecenia w leczeniu zachowawczym kolki nerkowej?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Leczenie zachowawcze kolki nerkowej
Blisko 90% pacjentów ze złogiem w moczowodzie, którego średnica nie przekracza 4 mm ma szansę na samodzielne wydalenie złogu. Im większy złóg w moczowodzie tym szansa na jego samoistne wydalenie maleje. W przypadku kamienia o średnicy 7 mm w górnym odcinku moczowodu prawdopodobieństwo samoistnego wydalenia złogu wynosi około 20%. Prawdopodobieństwo samoistnego wydalenia 7 milimetrowego złogu z dolnego odcinka moczowodu wynosi około 70%.
Najważniejszym elementem leczenia zachowawczego kolki nerkowej jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów. Pacjent ze złogiem w moczowodzie leczonym zachowawczo powinien wypijać minimum 2,5 litra płynów na dobę. Objętość wypijanych płynów uzależniona jest od wydolności układu krążenia i powinna być skonsultowana z lekarzem.
Leczenie zachowawcze nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Pojawienie się gorączki u pacjenta z kolką nerkową wymaga pilnej konsultacji urologicznej. W większości przypadków konieczne jest zapewnienie odpływu moczu z nerki poprzez założenie cewnika moczowodowego, cewnika JJ lub nefrostomii.
Jak w praktyce wygląda leczenie kolki nerkowej?
Najważniejszym elementem jest leczenie przeciwbólowe - leki przeciwbólowe stosowane są doustnie lub w postaci injekcji dożylnych/domięśniowych. Standardowo stosowane są leki wpływające rozkurczowo na mięśniówkę gładką moczowodu takie jak NO-SPA lub papweryna. Ocena ultrasonograficzna nerki pozwala określić jak duży jest zastój i czasami umożliwia zlokalizowanie przeszkody w odpływie moczu. Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej zlecane przez urologów pozwala na zlokalizowanie cieni mogących być uwapnionym złogami w układzie moczowym. Bardzo ważnym elementem zachowawczego leczenia kamicy moczowodowej jest odpowiednia podaż płynów i aktywność ruchowa - podskoki, chodzenie po schodach, które ułatwiają pasaż złogu.
Co można zrobić w przypadku braku efektu leków rozkurczowych i przeciwbólowych?
W sytuacji gdy leczenie farmakologiczne kolki nerkowej nie przynosi efektu konieczne jest odbarczenie zablokowanej nerki przez założenie cewnika moczowodowego, cewnika JJ (inaczej DJ lub Pig-Tail) lub wyłonienie przetoki nerkowo - skórnej - nefrostomii.
Polecane artkuły
Kamica moczowodowa - leczenie
Kolka nerkowa
Diagnostyka obrazowa kamicy moczowodowej
Urografia
Przezcewkowa resekcja prostaty - TURP. Operacyjne leczenie BPH.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
Kamica pęcherza moczowego - metody kruszenia kamieni. Kruszenie kamieni moczowych w pęcherzu moczowym.
Laparoskopowa prostatektomia radykalna - leczenie raka gruczołu krokowego.
Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.