- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
NanoKnife w leczeniu raka prostaty
NanoKnife w leczeniu raka prostaty
NanoKnife jest urządzeniem służącym do minimalnie inwazyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Metoda po raz pierwszy została zastosowana w leczeniu raka prostaty w 2010 roku w USA. W przeciwieństwie do innych minimalnie inwazyjnych metod leczenia (fale ultradźwiękowe, wysoka lub niska temperatura) NanoKnife wykorzystuje prąd elektryczny o wysokim napięciu.
NanoKnife oparty jest o technologię nietermicznej ablacji metodą nieodwracalnej elektroporacji (IRE - Irreversible Electroporation). Urządzenie aplikuje prąd o wysokim napięciu (od 1500 do 3000 V) w masę nowotworu co powoduje powstanie mikroskopijnej wielkości otworów (nanopory) w błonach komórkowych. Uszkodzenie błony komórkowej skutkuje śmiercią komórki nowotworowej. Urządzenie charakteryzuje się wysoką precyzją i niskim odsetkiem powikłań.
Fot. Aparta NanoKnife - Angiodynamics
Kwalifikacja pacjentów do leczenia NanoKnife
Metodą NanoKnife mogą być leczeni pacjenci z ograniczonym do narządu rakiem gruczołu krokowego (cT1-T2 według klasyfikacji TNM raka prostaty). Objętość stercza może wynosić maksymalnie 40 ml. Przyjmuje się, że największą korzyść mogą odnieśc pacjenci z sumą Gleasona 2-7 oraz stężeniem PSA poniżej 20 ng/ml. inną grupę pacjentów stanowią chorzy ze wznową miejscową po teleradioterapii, radioterapii lub HIFU. wznowa w takim przypadku musi być potwierdzona w badaniu histopatologicznym. Obecność przerzutów wyklucza pacjenta z leczenia NanoKnife.
Jak przebiega nieodwracalna elektroporacja NanoKnife?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Z niewielkich nacięć na kroczu wprowadza się do gruczołu krokowego 3-6 elektrod. Elektrody NanoKnife mają postać cienkich igieł a ich pozycjonowanie kontrolowane jest za pomocą transrektalnego USG. Po skontrolowaniu prawidłowego rozmieszczenia elektrod urządzenie NanoKnife wysyła kilkusekundowe impulsy prądu o wysokim napięciu wprost do guza. Prąd o wysokim napięciu uszkadzając błonę komórkową nowotworu powoduje obumieranie komórek raka. Zabieg z użyciem NanoKnife trwa od 60 do 90 minut. W większości przypadków pacjent może być wypisany do domu następnego dnia po zabiegu.
Fot. Igły - elektrody NanoKnife.
Czy po leczeniu NanoKnife możliwe jest zastosowanie innych opcji leczenia?
Zastosowanie metody NanoKnife w leczeniu raka gruczołu krokowego nie wyklucza w przyszłości leczenia operacyjnego - prostatektomia radykalna lub radioterapii radykalnej. nanoKnife jest alternatywną metodą leczenia dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do metod uznawanych za radykalne (prostatektomia lub radioterapia).
Jakie są korzyści nietermicznej ablacji NanoKnife?
Leczenie radykalne raka gruczołu krokowego - prostatektomia radykalna lub radioterapia radykalna wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Nieustannie poszukiwane są metody precyzyjnej terapii ogniskowej, która zniszczy wyłącznie komórki nowotworu. Technika nieodwracalnej elektroporacji NanoKnife powoduje precyzyjne zniszczenie komórek nowotworowych raka prostaty bez spustoszeń w okolicznych strukturach. W stosunku do metod opartych o ablację termiczną, energię mikrofal, zamrażanie nieodwracalna elektroporacja (IRE) minimalizuje ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów i innych krytycznych struktór w pobliżu guza.
Kontrole po leczeniu NanoKnife
Pierwsze oznaczenie PSA całkowitego zalecane jest po 4 tygodniach od zabiegu. Kolejne oznaczenia PSA wykonywane są co 3-4 miesiące.
Czy NanoKnife w leczeniu raka prostaty dostępny jest w Polsce?
Aparat NanoKnife dostępny jest w kilku ośrodkach w Polsce. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt zabiegu wynosi około 40 tysięcy PLN. NanoKnife stanowi cenne oręże w walce z rakiem prostaty jednak konieczne są dalsze badania nad skutecznością metody.
Polecane artykuły
Prostatektomia radykalna - operacja usunięcia prostaty
Radioterapia radykalna w raku prostaty
NanoKnife - nieodwracalna elektroporacja raka prostaty
Cewnikowanie moczowodu - zakładanie cewnika moczowodowego do moczowodu.
TURBT - Transurethral resection of bladder tumour. Przezcewkowa resekcja guza.
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.
Film poglądowy na temat operacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego.