- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Badania w diagnostyce krwiomoczu
Badania wykonywane w celu ustalenia przyczyny krwiomoczu
Mój mąż wczoraj oddawał mocz z krwią. Nie zgłaszał bólu, pieczenia - tylko oddawał mocz koloru barszczu. Jakie badania należy wykonać aby ustalić przyczynę krwi w moczu? Na czym polega diagnostyka krwiomoczu?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Pojawienie się krwi w moczu jest stanem nieprawidłowym, który zawsze wymaga pilnej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny. Krew w moczu może być objawem różnych schorzeń układu moczowo-płciowego, ale zawsze najważniejszą kwestią jest wykluczenie nowotworu w obrębie dróg moczowych. Badania wykonywane w celu ustalenia przyczyny krwiomoczu uzależnione są od wieku pacjenta i podejrzewanej przyczyny wystąpienia krwi w moczu.
Badania wykonywane w diagnostyce krwiomoczu
badanie ogólne moczu - podstawowe badanie, które pozwala na ocenę składu moczu i ustalenie czy obecność krwi w moczu współistnieje z wykładnikami stanu zapalnego. W przypadku infekcji układu moczowego lekarz może zlecić wykonanie posiewu moczu.
USG jamy brzusznej - nieinwazyjne badanie będące pierwszym etapem diagnostyki obrazowej w przypadku krwiomoczu. Ultrasonograficzna ocena pęcherza moczowego możliwa jest wyłącznie przy jego odpowiednim wypełnieniu.
cystoskopia - badanie endoskopowe pozwalające na ocenę wnętrza pęcherza moczowego
urografia i tomografia komputerowa z kontrastem - podany dożylnie środek kontrastujący wydzielany jest przez nerki do moczu co umożliwia wizualizację dróg moczowych z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego.
URS - ureterorenoskopia - badanie endoskopowe polegające na wziernikowaniu moczowodu i/lub miedniczki nerkowej. W czasie zabiegu możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
badanie cytologiczne moczu - świeży mocz pobierany jest do pojemnika na mocz i wysyłany do pracowni patomorfologicznej gdzie po odwirowaniu w specjalnej wirówce ocenia się uzyskany osad moczu pod mikroskopem.
Polecane artykuły
Krwiomocz - przyczyny i diagnostyka
Cystoskopia - wziernikowanie pęcherza moczowego
URS - wziernikowanie moczowodu
Cytologia moczu
Polecane filmy
Częściowe usunięcie nerki robotem da Vinci. Nefrektomia częściowa - NSS.
Kamica ureterocele - złóg w torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne.
Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.
Ureterocele - torbiel ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne laserem.