Eurologia

Dzisiaj jest: czwartek, 21 listopada 2024 r.
Jesteś tutaj: Strona główna FAQ

Czy rozbijanie kamieni ESWL jest bezpieczne?

A
A
A

Czy rozbijanie kamienia w nerce ESWL jest bezpieczne?

Witam, zdiagnozowano u mnie kamicę nerkową. Na urografii wyszły dwa kamienie w lewej nerce o średnicy 2 cm. Skierowano mnie na zabieg ESWL. Boję się,że umrę na tą kamicę. I chciałbym się zapytać czy ESWL jest bezpieczne. Czy mogą być jakieś powikłania po tym, niebezpieczne dla życia. Mam mieć robiony ten zabieg W WOJSKOWYM INSTYTUCIE MEDYCZNYM na ulicy Szaserów 128 w Warszawie.

Odpowiedź zespołu eUrologia.pl

ESWL jest najmniej inwazyjnym sposobem leczenia kamicy nerkowej. Do rozbijania złogów potrzebna jest energia fali uderzeniowej, która może być przyczyną różnych powikłań. Wśród najczęściej spotykanych powikłań po ESWL wymienia się:

Powikłania po ESWL  Krwiomocz - u zdecydowanej większości pacjentów po ESWL obserwuje się krwiomocz będący wynikiem działania fali uderzeniowej na miąższ nerki lub efektem drażniącego działania fragmentów rozkruszonego złogu. Krwiomocz w większości przypadków ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji.
  Krwiak podtorebkowy - wynaczynienie krwi pod torebkę nerkową - w większości przypadków krwiaki podtorebkowe nie wymagają żadnej interwencji i wchłaniają się samoistnie. Około 1% pacjentów po ESWL wymaga przetaczania krwi ze względu na utrzymujące się krwawienie.
  Kamica resztkowa lub brak efektu ESWL - litotrypsja złogów ESWL jest wysoce skuteczną metodą leczenia kamicy układu moczowego. Pomimo wysokiej skuteczności zdarzają się złogi, których rozkruszenie ESWL jest trudne lub niemożliwe.  Powodzenie ESWL zależne jest od składu złogu, jego wielkości i położenia. W razie braku efektu po ESWL możlwie jest powtórzenie sesji po kilku tygodniach.
  Droga kamicza jest powikłaniem polegającym na ułożeniu się w  moczowodzie wielu fragmentów rozkruszonego złogu. Droga kamicza zdarza się od 1 - 3% wszystkich litotrypsji zewnątrzustrojową falą uderzeniową.
  Uszkodzenia skóry w miejscu przylegania membran i uszkodzenia narządów sąsiadujących z kruszonym złogiem. Uszkodzenia skóry polegają na powstaniu siniaków/ podbiegnięć krwawych, które samoistnie ustępują. Uszkodzenia większych narządów występują stosunkowo rzadko i większości przypadków nie wymagają żadnego leczenia.
  Infekcja układu moczowego - pomimo faktu, że ESWL przeprowadzane jest u pacjentów z jałowym posiewem moczu stany zapalne układu moczowego zdarzają się po ESWL. Infekcje spowodowane są uwolnieniem dużej ilości bakterii kolonizujących kruszony złóg. Czasami istnieje konieczność dożylnej antybiotykoterapii po zabiegu.
   Ból okolicy lędźwiowej i kolka nerkowa - większość pacjentów przez kilka dni zgłasza ból okolicy lędźwiowej dlatego każdy pacjent otrzymuje receptę na lek przeciwbólowy.

ESWL złogów o wielkości 20 mm wiąże się z większym ryzykiem kamicy moczowodwej, która będzie wymagała ponownego zabiegu ESWL lub leczenia endoskopowego - URS.

Polecane artykuły

Kwalifikacja do DSWL i ESWL  ESWL - kruszenie kamieni zewnątrzustrojową falą uderzeniową - opis zabiegu
  Kamica moczowodowa - metody leczenia
  Droga kamicza - powikłanie ESWL
  Krwiak podtorebkowy - łac, Haematoma subcapsularis

Polecane filmy

  ESWL - litotrypsja kamieni - kruszenie kamieni moczowych falą uderzeniową
  PCNL - przezskórne usunięcie złogu z nerki





eUrologia TV

Endoskopowe przezskórne usunięcie złogu z nerki - PCNL.

Urostomia - odprowadzenie moczu sposobem Brickera po cystektomii radykalnej.

Proteza prącia AMS. Prezentacja oprotezowania prącia.

Guz okolicy ujścia lewego moczowodu - TURT.

Film poglądowy na temat operacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.