- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Powikłania po ESWL
Najczęstsze powikłania po ESWL
Wczoraj miałam ESWL kamienia w górnym odcinku moczowodu. Jak na razie nic mnie nie boli i nie wysikałam piasku tak jak mówił lekarz przed ESWL. Jakie są najczęstsze powikłania kruszenia kamieni ESWL?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Mimo, że ESWL jest najmniej inwazyjnym sposobem leczenia kamicy układu moczowego możliwe są powikłania typowe dla litotrypsji zewnątrzustrojową falą uderzeniową.
Krwiomocz - u zdecydowanej większości pacjentów po ESWL obserwuje się krwiomocz będący wynikiem działania fali uderzeniowej na miąższ nerki lub efektem drażniącego działania fragmentów rozkruszonego złogu. Krwiomocz w większości przypadków ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji.
Krwiak podtorebkowy - wynaczynienie krwi pod torebkę nerkową - w większości przypadków krwiaki podtorebkowe nie wymagają żadnej interwencji i wchłaniają się samoistnie. Około 1% pacjentów po ESWL wymaga przetaczania krwi ze względu na utrzymujące się krwawienie.
Kamica resztkowa lub brak efektu ESWL - litotrypsja złogów ESWL jest wysoce skuteczną metodą leczenia kamicy układu moczowego. Pomimo wysokiej skuteczności zdarzają się złogi, których rozkruszenie ESWL jest trudne lub niemożliwe. Powodzenie ESWL zależne jest od składu złogu, jego wielkości i położenia. W razie braku efektu po ESWL możlwie jest powtórzenie sesji po kilku tygodniach.
Droga kamicza jest powikłaniem polegającym na ułożeniu się w moczowodzie wielu fragmentów rozkruszonego złogu. Droga kamicza zdarza się od 1 - 3% wszystkich litotrypsji zewnątrzustrojową falą uderzeniową.
Uszkodzenia skóry w miejscu przylegania membran i uszkodzenia narządów sąsiadujących z kruszonym złogiem. Uszkodzenia skóry polegają na powstaniu siniaków/ podbiegnięć krwawych, które samoistnie ustępują. Uszkodzenia większych narządów występują stosunkowo rzadko i większości przypadków nie wymagają żadnego leczenia.
Infekcja układu moczowego - pomimo faktu, że ESWL przeprowadzane jest u pacjentów z jałowym posiewem moczu stany zapalne układu moczowego zdarzają się po ESWL. Infekcje spowodowane są uwolnieniem dużej ilości bakterii kolonizujących kruszony złóg. Czasami istnieje konieczność dożylnej antybiotykoterapii po zabiegu.
Ból okolicy lędźwiowej i kolka nerkowa - większość pacjentów przez kilka dni zgłasza ból okolicy lędźwiowej dlatego każdy pacjent otrzymuje receptę na lek przeciwbólowy.
Polecane artykuły
ESWL - kruszenie kamieni zewnątrzustrojową falą uderzeniową - opis zabiegu
Kamica moczowodowa - metody leczenia
Droga kamicza - powikłanie ESWL
Krwiak podtorebkowy - łac, Haematoma subcapsularis
Polecane filmy
ESWL - litotrypsja kamieni - kruszenie kamieni moczowych falą uderzeniową
PCNL - przezskórne usunięcie złogu z nerki
Ureterocele - torbiel ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne laserem.
Nefrektomia laparoskopowa - operacja laparoskopowego usunięcia prawej nerki.
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.
Przezcewkowa operacja przerostu gruczołu krokowego - TURP. Operacyjne leczenie przerostu stercza.