- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Stulejka - anatomia prącia
Anatomia prącia
Prącie - łac. penis jest narządem kopulacyjnym, wewnątrz którego jest cewka moczowa stanowiąca wspólne ujście dla układu moczowo - płciowego. Początkowy odcinek cewki moczowej należy wyłącznie do układu moczowego. Na wzgórku nasiennym znajdują się ujścia przewodów wytryskowychi od tego miejsc cewka moczowa jest integralną częścią układu moczowo płciowego.
Prącie położone jest powyżej worka mosznowego. Rozmiar i kształt penisa są osobniczo zmienne. W budowie prącia wyróżnia się trzy elemeny składowe. Koniec tylny stanowi nasadę prącia, część środkowa nazywana jest trzonem prącia zaś dystalna część nazywana jest żołędzią. Prącie zbudowane jest z trzech walcowatych ciał. Od strony grzbietowej prącia usytuowane są dwa symetrycznie położone ciała jamiste (łac. corpora cavernosa). Od strony brzusznej prącia zlokalizowane jest ciało gąbczaste (łac. corpus spongiosum), które otacza cewkę moczową.
Ciała jamiste przechodzą od tyłu w odnogi prącia , które przytwierdzone są do dolnych gałęzi kości łonowych i pokryte są przez mięsień kulszowo - jamisty. Od przodu początkowy odcinek obu ciał jamistych pokryty jest żołędzią, która stanowi stożkowaty koniec ciała gąbczastego prącia. Na wierzchołku żołędzi znajduje się ujście zewnętrzne cewki moczowej.
Prącie pokryte jest skórą bez podściółki tkanki tłuszczowej. W obrębie żołędzi skóra tworzy luźny fałd nazywany napletkiem. Od strony brzusznej napletek przytwierdzony jest do ciała gąbczastego wędzidełkiem.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Rozcięcie zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej - meatotomia.
TURP - przezcewkowa resekcja stercza - operacyjne leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.