- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Stulejka - pytania i odpowiedzi
1. Co to jest obrzezanie ?
Jest to chirurgiczne usunięcie zwężonego napletka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu regionalnym lub miejscowym.
2. Jakie są wskazania do obrzezania ?
Wskazaniem do obrzezania jest zwężenie napletka, które uniemożliwia jego odprowadzenie z żołędzi co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, bolesnych stosunków płciowych a także zwiększonej częstości występowania nowotworów penisa.
3. Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu ?
Zalecane jest aby przez 7 dni ograniczyć aktywność fizyczną. Na ten okres pracujący pacjenci otrzymują zwolnienie lekarskie. Przez ok. 3 tygodnie należy unikać jazdy na rowerze, pływania i stosunków płciowych.
4. Jakie są najczęstsze komplikacje zabiegu ?
Tak jak w przypadku każdej inwazyjnej procedury medycznej możliwe są niegroźne powikłania obrzezania. Do najczęstszych z nich należą obrzęk, zasinienie i niewielkie krwawienie z rany, które z reguły samoistnie ustępują po kilku dniach. Infekcja operowanej okolicy może objawiać się gorączką, zaczerwienieniem rany, pojawieniem się wydzieliny. W takim przypadku należy skontaktować się z urologiem, który przeprowadzał zabieg, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Kolejnym możliwym powikłaniem może być nadwrażliwość żołędzi na dotyk. Nadwrażliwość ustępuje po pewnym czasie samoistnie i nie stanowi problemu.
5. Po jakim czasie po zabiegu można uprawiać stosunki płciowe ?
Gojenie się rany trwa około 4 - 6 tygodni. Po tym czasie można powrócić do współżycia jednak należy pamiętać, że przez okres do 6 miesięcy po zabiegu może występować przeczulica żołędzi.
6. Gdzie wykonywane są zabiegi obrzezania i jaki jest koszt operacji ?
Operacje stulejki przeprowadzane są bezpładnie w oddziałach urologicznych w ramach NFZ lub prywatnie. Cena zabiegu w gabinecie prywatnym jest zmienna i najlepiej ustalić ją z urologiem, który będzie wykonywał zabieg.
Cystoskopia - animacja przedstawiająca cystoskopię. Budowa układu moczowego - cystoskopia z wycinkami.
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.
Przezcewkowa resekcja prostaty - TURP. Operacyjne leczenie BPH.