- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Profilaktyka raka jądra
Profilaktyka raka jądra
Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczczyn pomiędzy 15 a 44 rokiem życia. Wcześnie wykryty nowotwór w większości przypadków daje 99% prawdopodobieństwo wyleczenia. Świadmość jak ważna jest samokontrola we wczesnym wykrywaniu raka jądra zwiększy szansę na wyleczenie.
Zapobieganie nowotworom jądra
Nie ma możliwości zapobiegania nowotworom jądra dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie worka mosznowego. Zgodnie z definicją profilaktyka to zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie. W przypadku raka jądra nie ma możliwości profilaktyki pierwotnej, która polega na zapobieganiu chorobie poprzez eliminację jej czynników ryzyka. Profilaktyka wtórna - rozpoznanie nowotworu we wczesnym stadium jest możliwa i może zwiększyć szanse na wyleczenie. Profilaktyką wtórną w przypadku raka jądra jest samobadanie czyli okresowe badanie wykonywane przez pacjenta.
Regularne badanie jąder przez mężczyznę zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia nowotoworu co bezpośrednio przekłada się na większe szanse wyleczenia. Według statystyk blisko 99% wcześnie rozpoznanych nowotworów może być skutecznie wyleczona.
W jaki sposób należy badać jądra?
Samobadanie jąder najlepiej wykonywać raz w miesiącu. Istotą regularnej kontroli jąder jest wykrycie nieprawidłowości (zmiana wielkości, twardości jądra, zgrubienia, guzki, bolesne miejsca), które wcześniej nie były wyczuwalne. Uznaje się, że najlepszym momentem na badanie jąder jest czas po prysznicu lub kąpieli kiedy skóra moszny jest rozluźniona a jądra dobrze wyczuwalne. Badanie rozpoczyna się poprzez uchwycenie obu jąder w obie dłonie tak aby znalazły się one pomiędzy kciukami i pozostałymi palcami obu dłoni. Delikatnie poruszając palcami należy zbadać ich wielkość, masę i kształt. Niewielkie różnice w wielkości jądra są obserwowane u wielu meżczyzn.
Po wstępnej ocenie zawartości moszny można wykonać dokładniejsze badanie obu jąder. W celu oceny jądra należy uchwycić jedno jądro palcami obu dłoni i delikatnie zbadać jego powierzchnię. Powierzchnia zdrowego jądra jest gładka bez wyczuwalnych guzków i zgrubień. Palcami obu dłoni należy skontrolować całą powierzchnię jądra. Czynność wykonywana jest dla obu jąder oddzielnie.
W czasie obmacywania jądra na jego górnej i dolnej powierzchni wyczuwalne są struktury nazywane najądrzem. Ponad górnym biegunem jądra zlokalizowana jest głowa najądrza a pod dolnym ogon najądrza. Od góry do jądra dochodzi powrózek nasienny czyli struktura zawierająca w swym składzie nasieniowód oraz wszystkie naczynia i nerwy zaopatarujące jądro.
Jak powinny wyglądać prawidłowe jądra?
Prawidłowe jądra są porównywalnej wielkości (zwykle jedno jądro może być nieco większe od drugiego. U większości mężczyzn w pozycji stojącej lewe jądro położone jest nieco niżej w worku mosznowym. Prawidłowe jądra mają gładką powierzchnię, są sprężyste i niebolesne przy delikatnym obmacywaniu.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Powiększające się jądro jest zawsze sygnałem, że należy zgłosić się do lekarza. Zmiana konsystencji lub zmiany wyczuwalne na powierzchni jądra, których nie było w poprzednim samobadaniu powinny być zgłoszone lakarzowi. Jeśli stan zapalny jądra (zapalenie jądra leczone ambulatoryjnie przez lekarza rodzinnego) nie ustępuje nalezy udać się na konsultację urologiczną lub badanie USG moszny.
Gdzie należy zgłosić się w przypadku odkrycia zmiany w jądrze
Urolog jest lekarzem zajmującym się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowo - płciowego. Po zbadaniu lekarz wykona USG moszny, które jest podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce chorób moszny. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z konsultacji urologa badanie USG moszny może być wykonane przez radiologa.
Polecane artykuły
Rak jądra - od objawu do rozpoznania
Budowa jąder
Czynniki ryzyka wystąpienia raka jądra
Objawy raka jądra
Markery nowotworowe raka jądra
Samobadanie jąder jako profilaktyka raka
Polecane filmy
Film przedstawiający samobadanie jąder
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
TURP - przezcewkowa resekcja stercza - operacyjne leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Częściowe usunięcie nerki robotem da Vinci. Nefrektomia częściowa - NSS.
Przezcewkowa resekcja prostaty - TURP. Operacyjne leczenie BPH.