Eurologia

Dzisiaj jest: czwartek, 21 listopada 2024 r.
Jesteś tutaj: Strona główna FAQ

Jakie są przyczyny niepłodności mężczyzny?

A
A
A

Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzny?

Od blisko 2 lat staramy się z mężem o dziecko. Do niedawna myśleliśmy, że przyczyną są moje problemy hormonalne. Ostatnio mąż wykonał badanie nasienia, w którym wyszły bardzo złe wyniki. Urolog powiedział mężowi że jest niepłodny. Jakie są przyczyny niepłodności męskiej?

Odpowiedź zespołu eUrologia.pl


Przyczyny niepłodności mężczyzn

W chwili obecnej, krajach rozwiniętych jedna na cztery pary starająca się o dziecko nie może spłodzić potomstwa w okresie jednego roku. Niepłodność dotyczy w równym stopniu zarówno kobiet jak i mężczyzn, tzn. u 50% bezskuteczne starających się o ciążę par zaburzenia płodności diagnozowane są u mężczyzny. Często w przypadku bezdzietnych par problemy z płodnością obserwuje się u obojga partnerów.

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń płodności u mężczyzn, są one zarówno pierwotne (wrodzone) jak i wtórne (nabyte, powstałe w trakcie życia pozapłodowego). U blisko 75% niepłodnych mężczyzn niepłodność jest idiopatyczna tj. bez konkretnej, uchwytnej przyczyny. Na pojawienie się niepłodności tego typu wpływ mogą mieć takie czynniki jak przewlekły stres, zaburzenia hormonalne wywołane zanieczyszczeniem środowiska, działanie wolnych rodników tlenowych czy też nieustalone zaburzenia genetyczne.

Pozostałe przyczyny niepłodności męskiej:

Niepłodność męska  żylaki powrózka nasiennego - krew zalegająca w obrębie powrózka nasiennego powoduje wzrost temperatury, która uszkadza spermatogenezę - produkcję plemników
Niepłodność męska  zakażenia układu moczowo-płciowego - zaburzające zarówno powstawanie plemników jak i chemiczne i fizyczne właściwości nasienia
Niepłodność męska  czynniki immunologiczne
Niepłodność męska  wrodzone zaburzenia - np. nieprawidłowości anatomiczne w układzie moczowo - płciowym takie jak wnętrostwo czy niedrożność dróg wyprowadzających plemniki i nasienie, choroby wrodzone takie jak mukowiscydoza czy zespół Kartagenera
Niepłodność męska  zaburzenia nabyte - np. powstałe wskutek urazu, skrętu jądra, guza itp.
Niepłodność męska  zaburzenia hormonalne - np. hipogonadyzm
Niepłodność męska  zaburzenia funkcji seksualnych - np. wytrysk wsteczny  lub problemy z erekcją

Często niepłodność diagnozowana jest u mężczyzn, którzy poddani są ekspozycji na różnego rodzaju toksyny, chemikalia, promieniowanie (np. ze względu na wykonywaną pracę). Problemy te dotyczą też mężczyzn, którzy wcześniej poddani byli leczeniu, których skutkiem ubocznym są uszkodzona produkcja plemników lub zaburzenia wzwodu i wytrysku (np. chemioterapia lub radioterapia onkologiczna, usunięcie gruczołu krokowego). Dodatkowymi czynnikami, które predysponują do zaburzeń płodności są m. in. ginekomastia (przerost gruczołu piersiowego) czy nieprawidłowości w obrębie drugorzędowych cech płciowych, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne. Ponadto ryzyko problemów z płodnością stwarza ekspozycja na wysokie temperatury (np. zbyt gorące kąpiele) czy promieniowanie urządzeń elektrycznych (np. długotrwałe trzymanie laptopa na kolanach).

Polecane artykuły

Polecane filmy





eUrologia TV

Proteza prącia AMS. Prezentacja oprotezowania prącia.

Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.

Rola żurawiny w profilaktyce i wspomaganiu zakażeń układu moczowego.

TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.

Kamica pęcherza moczowego w przebiegu BPH - litotrypsja i TURP.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.